سومین بار، دانشطلب فیل‌تر شد و در این میانه، آن‌چه که بازنمایی می‌شود(در اهمیت بازنمایی) چیست؟ رسانه چه چیزی را بازنمایی می‌کند و برای مخاطب چه برداشتی را بر جای می‌گذارد؟ این جمله را دی‌روز بارها می‌شد دید: «وبلاگ مجتبی دانشطلب٬ بلاگر حزب‌اللهی به خاطر انتقاد از [سید] علی خامنه‌ای بدلیل طرح ایده تغییر نظام ریاستی به پارلمانی فیلتر و از دسترس خارج شد». به واقع آیا این چنین ترسیم می‌شود که یک وبلاگر، به صرف انتقاد از رهبری، وبلاگ‌ش نه تنها فیلتر می‌شود که از دست‌رس نیز خارج می‌شود؟ آیا جامعه از این اتفاق چنین برداشتی را دارد؟ به واقع، چه اتفاقی افتاده است؟

مجتبی دانشطلب، صبح دوشنبه، ۲۵ مهرماه، در مطلبی، به سخنان رهبری پیرامون انعطاف امکان بازگشت نظام پارلمانی واکنش نشان داد. بعد از ظهر همان روز وب‌لاگ ِ دانشطلب که در سیستم بلاگ‌اسکای قرار داشت از دست‌رس خارج شد. اتفاقی که بر خلاف ِ نوبت‌های پیشین بود که ابتدا وبلاگ فیلتر می‌شد و پس از چند روز، وب‌لاگ توسط سیستم وب‌لاگ‌دهی حذف می‌شد. در این‌جا، وبلاگ مستقیما از سیستم حذف شد و هیچ‌گاه فیلتر نشد.

قانون‌گرایی و احترام به قانون، ایجاب می‌کند که این برخورد پیش از این با وبلاگ‌های دیگری که مسیری بر خلاف قانون می‌پیمایند نیز شده باشد. اما به واقع چنین نیست و نبوده است. وبلاگ ایمایان یکی از همین وبلاگ‌هاست که هیچ‌گاه، با برخوردِ جدی‌ئی مواجه نشد و اولیای ِ قضایی، هیچ‌گاه دستور به مسدودسازی‌اش نداده‌اند و علی رغم ِِ این‌که وب‌لاگ فیل‌تر شده است اما در سیستم بلاگ‌اسکای هنوز به روز می‌شود. و به زعم ِ من، طعم ِ مطالب این وب‌لاگ بسیار به ذائقه‌ی دست‌گاه قضایی تلخ‌تر خواهد بود از وبلاگ دانشطلب. این رفتار ِ دوگانه ناشی از چیست؟

ایمایان در صبح همان روز و در حدود سه ساعت پیش از دانشطلب مطلبی با عنوان «واقعیّت بدلی نزد رهبر نظام»، در زبانی تند رهبری را شخصی دانسته است که حاضر به گفت‌و‌گو با هیچ‌کس نیست و نشست‌های دانش‌جویی‌اش نیز نمایشی‌ست. ایمایان بارها و بارها فارغ از فضای ِ سیاسی ایران، در مقابله‌ی با همه‌ی آن‌چیزی بر آمده است که جمهوری اسلامی ایران، آرمان‌های خود را بر اساس آنان ریخته و به آن افتخار می‌کند.

به واقع، دانشطلب، که بارها و بارها به نگارش مطالبی پرداخته است که در دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی بوده است، مستحق حذف است یا ایمایان؟ دانشطلبی که سایت ضد انقلابی دیگربان، وی را بازجوی نظام خطاب کرده بود، شایسته‌ی مواخذه است، یا ایمایان که در کنار ِ سایت ضد انقلابی دیگربان قرار دارد؟ وبلاگ دانشطلب که در مجموع، هفت مطلب منتشر کرده بود شناخته‌تر بوده است و تاثیر منفی(!) داشته است یا ایمایان با بیش از هزار و دویست پست و با سابقه‌ای پنج ساله؟ آیا سه وبلاگ ِ مسدود شده‌ی دانشطلب، که سر مجموع، سیصد هزار بازدید کننده نداشته است خطرناک‌تر بودند یا ایمایان مسدود نشده با بیش از یک میلیون و صد هزار بازدید؟

آیا این نحوه‌ی برخورد را در ذیل رفتارهای دوگانه نمی‌توان گنجاند؟

 ……………………………………………………….

هم‌چنین بخوانید:

وبلاگ روزنوشت: جناب فیلترینگ، آیا ما دشمن نظام جمهوری اسلامی هستیم؟

وبلاگ آهستان: دایه‌های مهربانتر از مادر برای رهبر!

همرسانی: