شايد بازارِ كتابِ انقلاب، براي خيلي‌ها محيطي جالب به نظر آيد. محيطي به مراتب خوب براي كساني كه دغدغه‌هاي‌شان بر گـِرد ِ مسائلِ فرهنگي مي‌گردد. از دانش‌جو و طلبه گرفته تا كساني كه در سبد ِ كالايِ خانواده‌شان، كتاب جايگاه ِ خاص و منحصر به فردي دارد.

بازار کتاب، یکی از مهم‌ترین فضاهای فرهنگی هر جامعه است. از ویترین‌ها، حجم کتاب‌فروشی‌ها، کمیت و کیفیت ِ خرید ِ کتاب‌ها و خیلی از این دست می‌توان به اطلاعات خوبی نسبت به وضعیت فرهنگی جامعه دست پیدا کرد و میدانی که این دید را عینی‌تر و واقعی‌تر در اختیار قرار می‌دهد، حضور در بازار کتاب باشد.

پیش‌ترها، بازار کتاب در طهران را می‌شد در خیابان جمهوری یافت. هنوز هستند باقی‌مانده‌هایی از آن دوره که بسیاری از کتاب‌فروشی‌ها را می‌شد در خیابان جمهوری و در نزدیکی میدان بهارستان یافت. مارکسیست‌ها اما این بازار را به انقلاب کشاندند و کم کم، انقلاب شد بازار مرکزی کتاب ِ طهران. خیلی ساده البت این اتفاق نیفتاد. شاید چندین سال باید می‌گذشت تا بتوان این اتفاق را، افتاده فرض گرفت. آن‌چه که بازار کتاب را از جمهوری به انقلاب منتقل کرد اما، ایدئولوژی بود. و در این امر نیز موفق بود.

توجه به ایجاد کتاب‌فروشی‌ها در منطقه‌هایی خاص البت می‌تواند به تحلیل ِ آینده‌نگر و ایجاد حدس و فرضیه‌ای در حدّ امکان کمک کند. دقت در ایجاد کتاب‌فروشی‌هایی هم‌چون چشمه و نی و ثالث در نزدیمکی پل کریم‌خان زند و تاملی در کتاب‌فروشی‌هایی با یک خطّ فکری خاص در این منطقه، امکان تغییری دو باره را در ذهن‌ها شکل می‌دهد. دقت کنید: امکان. اما این امکان می‌تواند با توجه به قرارگیری نمونه‌های دیگر رو به تقویت گذاشته و به فرضیه‌ای قوی‌تر تبدیل شود. نگاه به ایجاد دفتر روزنامه‌ی اعتماد ملی، قرارگرفتن نمادهای مذهبی خاص در این منطقه، تمرکزی که جریان ضدانقلاب جدید در اطراف میدان هفت تیر و میدان ولی‌عصر به دنبال آن بود و نشانه‌های مختلف دیگر.

نگاه به پل کالج نیز این وضعیت را در ذهن ایجاد می‌کند که برخی از کتاب‌فروشی‌ها نیز می‌توانند منطقه‌ی مربوطه را به عنوان بازار کتاب جا بیندازند. منطقه‌ای خاص و خوب که می‌تواند پس از رسیدن پارک دانش‌جو تا خیابان تقاطع پل که در برنامه‌ی شهر تهران است، خاص‌تر هم می‌شود.

میثم رمضانعلی  |  ۱۶ تیر ۱۳۸۹  |  انقلاب، فرهنگ  |   3 نظر


 1. محبوبه گفت:

  عجب!تا به حال به ذهنم هم چنین چیزی خطور نکرده بود.
  چقدر جالب!البته به قول شما:شاید!

 2. مسعود گفت:

  سلام
  به این نکته که گفتین فکر نکرده بودم، ولی در مورد شهر کتاب ها چرا! یه جوری از بین بردن خصوصیات جغرافیایی رو توشون میشه دید! شهر کتاب ها مثل کتاب فروشی های انقلاب کنار هم نیستند، ولی سبک خاص با محیط خاصی رو دارند! یه جورایی کانون های اندیشه روشنفکرانه تو تهران!
  کلا پتانسیل زیادی رو ایجاد کردن یا می تونن ایجاد کنن! تو نگاه اول به نظرم اینا مهم تر اومد! هرچند چون در مورد مطالبی که گفتین اطلاع دقیقی ندارم نمیشه رو حرفم زیاد حساب کرد!
  یا علی

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن: