یحتمل شما هم آن گزارش تلویزیونی را دیده بودید که در حاشیه‌ی یک نمایشگاه در آمریکا، یک تابلوی نقشه‌ی جهان نصب کرده بودند و از برخی از بازدیدکننده‌های نمایشگاه سوال می‌پرسیدند که روی نقشه، ایران را نشان بدهد. مخاطبان از اقشار مختلف و در سنین متفاوتی بودند. در کمال تعجب بسیاری و تقریبا همه‌ی کسانی که مورد پرسش قرار گرفته بودند، نمی‌دانستند ایران کجای نقشه قرار دارد. این در حالی‌ست که در ایران، بسیاری نه تنها کشورهای بزرگ را، که بسیاری از کشورها را می‌توانند روی نقشه پیدا کنند و اطلاعات بسیاری از کشورها و قومیت‌های مختلف دارند. و قس علی هذا…

دور نگه داشتن انسان‌ها از واقعیت، یکی از مهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین روش‌های رسانه‌های صهیونیستی برای کنترل افکار عمومی‌ست. به حتم کسی که متوجه نباشد، بسان ِ یک احمق پرورش پیدا کرده و چشم و گوش بسته، نا آگاه می‌آید و نا آگاه می‌رود.(عبارت را می‌شود تغییر داد به یک تمثیل و حکایت قدیمی که: خر می‌آید و خر می‌رود)

مخاطبان هر رسانه را می‌توان از نوع برنامه‌های آن شناخت. به حتم مخاطبانی که رسانه‌های مختلف(رسانه‌های شخصی مثل وبلاگ و رسانه‌های گروهی مثل تلویزیون‌ها) در جامعه‌ی هدف خود فرض گرفته‌اند، این رسانه را یافته و پذیرفته و کانال دریافت اطلاعات را آن قرار می‌دهند.

به این متن که یکی از کاربران ِ بی هویت ِ سایت فرندفید آن را نوشته است توجه کنید:

سه کامنت اولی که علامت خنده هستند را نیروهای حزب اللهی گذاشته‌اند و بنده نیز یکی از آن‌ها. در ابتدا فکر می‌کردیم که این شاید در حد یک شوخی باشد. اما این کاربر از خنده‌های ما تعجب کرد!

این کاربر، از چه کانالی دریافت خبر کرده است؟ این کاربر به واقع به حرفی که زده است ایمان و باور دارد و آن را واقعی پنداشته است. کسانی که زیر فید این شخص خندیده‌اند در ابتدا شاید باور نمی‌کردند که چنین کاربر و کاربرانی این قدر احمق بوده باشند که این اخبار را باور کنند. اما در کمال ناباوری، همیشه کسانی هستند که می‌توانند هر چیزی را باور کنند. مثل عده‌ای که فکر می‌کنند مردم ایران برای خوردن ساندیس به راهپیمایی‌ها و تجمعات می‌آیند. نخندید! این امر، بسیاری جدی‌ست.

به واقع کسانی هستند که باور کرده‌اند که ساندیس، عامل ِ به خیابان آمدن ایرانیان است. همین اشخاص هستند که دستمزد هفت هزار تومانیِ به فعالان شبکه‌ها را باور می‌کنند. همینان هستند که بسیاری از حرف‌های رسانه‌هایی مثل بی‌بی‌سی و دیگرباش را باور می‌کنند. همین‌ها هستند که به وقت تماشای فیلم و سریال و برنامه‌هایی که توسط ضد انقلاب ساخته می‌شود، در کمال تعجب، هر مطلبی را باور می‌کنند و تحت تاثیر قرار می‌گیرند. بعضی از آدم‌ها به همین اندازه و بل بیش‌تر نادان و نا آگاه هستند. این را باور کنید تا متوجه شوید عده‌ای چطور موضوعات و اخبار را فهم می‌کنند.

این می‌شود که طنز این روزهای حزب الله می‌شود، حکایت ِ توهمی که مخاطبان این رسانه‌ها مبنی بر جاذبه‌ی ساندیس در ذهن دارند. (حالا بخندید :دی) این می‌شود که طنز این روزهای ما می‌شود حق الزحمه‌ی ساعتی هفت هزار تومان :دی همان‌طور که دوره‌ای موجب مسرت و شادی ما شده بود بعض حرف‌های منتظری :دی شده بود حرف‌های کروبی :دی و برای همین است که امت حزب الله در خواست آزادی کروبی را دارند. جامعه ما نیاز به طنز دارد. البت تا حدی 🙂

پی نوشت: این حماقت نه در سطوح پایینی که در سطوح به ظاهرا بالایی این جریان نیز وجود دارد. مصاحبه‌ی زهرا رهنورد با بی‌بی‌سی را که فراموش نکرده‌اید؟ :دی (تئوری داماد لرستان)

میثم رمضانعلی  |  ۱۳ دی ۱۳۹۰  |  رسانه، سیاست  |   24 نظر


 1. جام نیوز گفت:

  با سلام.مطلب شما در سرویس جام بلاگ سایت جام نیوز منتشر گردید.
  کد لینک خبر :
  http://jamnews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=46584&Serv=37

 2. مونسم خدا گفت:

  سلام برادر.. اون ابله ها که تکلیفشون معلومه این هفت هزار تومن رو بچسب… راستی برای نوشتن این مطلب توی سایتت چقدر میگیری… همون ساعتی هفت هزار یا قیمت این فرق میکنه.. :))

 3. سهراب گفت:

  خوب تو نمی گیری دلیلی نداره همقطارات نگیرن!
  شاید هم خبر نداری تا حالا بی جیره و مواجب قلم زدی 🙂
  بهرحال نوش جانت.
  در این مملکت که شغل نیست٬‌ ما راضی به مضیقه شما نیستیم٬‌ هموطن!

  میثم رمضانعلی: یه دور دیگه متن رو بخونین؛ درست نخوندین متاسفانه

 4. سید نیما گفت:

  اون کاربر اولی که نیشش رو تا بناگوشش باز کرده بدونه که عکسش رو در حال ساندیس خوردن دارم بخاد باز بخنده مجبور میشم افشاگری کنم …….

  میثم رمضانعلی: سید 🙂

 5. خدا شما را ادب عطاکند گفت:

  ببخشید من جای شما بودم این مطلب رو برمیداشتم حالا که دیگه مورد دریافت ساعتی هفت هزار تومن تایید شده و همه حتی مسئولین هم اونو اعتراف کردن این مطلب تف سربالا میشه یعنی نشون میده امثال شما البته به قول خودتون خر اومدین و هنوز هم خر موندین

  میثم رمضانعلی: یه دور دیگه متن رو بخونین؛ درست نخوندین متاسفانه

 6. امیر گفت:

  متاسفانه مشکل خیلی ها اینه که همیشه فکر می کنن که خودشون درست می گن
  شما فقط یه نگاه به جواب هایی که به دو تا کامنت مخالفت دادی بکن
  به هر دو تا گفتی متن رو یه بار دیگه بخون
  خب این به جز تعصب کور که هم مشکل من ه هم مشکل شما چی می تونه باشه؟
  تعصب ما رو به این روز انداخته آقا تعصب
  بیا هر دو تا مون فکر کنیم که شاید ۱ درصد طرف مقابل مون در یه مواردی درست میگه
  نه؟!

  خب من بیش‌تر از یک درصد احتمال دادم که طرف‌م درست بگه؛ برای اون باقی ِ درصدها هم بود که گفتم یه دور دیگه متن رو بخونن

 7. drg گفت:

  عزیز برادر شما هم این عکسها رو دانلود کن البته میتونی درباره نجمی هم تحقیق کنی نه بی بی سی است و نه اسرائیل
  http://www.4shared.com/rar/1Dtezp1M/screenshot.html

 8. drg گفت:

  امیر آقا فکر کنم خود نویسنده بیشتر نیاز داره متنش رو یکبار دیگه بخونه من به احترام حرف ایشون دوبار متن رو خوندم و هردوبار نتیجه قبلی را گرفتم

 9. خدا شما را ادب عطاکند گفت:

  شما که میگوئید متن را بخوانید چه شد که دو نظر از بنده را حذف کردید که یکی لینکی از اعترافات دوستان شما درباره صحت موضوع ۷۰۰۰ تومانی بود اینجا معلومه احوال کسانی که در گفتار و کردار خویش بیشتر همچون …. به گل تپیده اند و شاید … آمدن ، رفتن و ماندنشان از روی مال اندوزی دنیا

 10. خدا شما را ادب عطاکند گفت:

  اینم همون لینکی که حذف کردی برادری که دم از ارزش میزنی
  http://www.4shared.com/rar/1Dtezp1M/screenshot.html

 11. مهدی گفت:

  برادر به جهت رفع ارتکاب عمل شنیع غیبت گویی عرایضم در پلاس رو اینجا رونوشت می زنم:

  این که می گه آدم نباس احمق باشه حرفش حسابه
  این که می گه آدم نباس ساده و زود باور باشه حرفش حسابه
  این که می گه همه راهپیمایی برو ها ساندیس خور نیستن حرفش حسابه
  این که می گه…

  ما در کلیات تقریبا با هم تفاهم داریم
  فقط مشکلش تو مصداق سازی واسه حماقت و سادگی و زود باوری و ساندیس خوریه
  یعنی همزمان که داره از این صفات ابراز برائت و تنفر می کنه خودش مرتکب شون میشه!

  یعنی درحالی که به یه عده می گه نفهم،‌ خودش یحتمل نمی فهمه «ساندیس خور» بودن لزوما به معنای ظاهری عبارت نیس، کنایه است، قطعا «ساندیس خور مجازی» اونقد مبرهن این ادعاست که نیازی به توضیح واضحات نباشه؛

  و اینکه من این علاقه و استعداد مایوس کننده ارزشی ها به طنز رو نمی فهمم! با چند تا :دی گذاشتن و به سبک گفت و شنودهای تهوع آور کیهان متلک انداختن داره آفت فراگیری می شه توی این جماعت…

  بگذریم، لیتیوم همه حرف ها رو زد:
  منم قبلا گفتم! عمله‌ظلم فحش نیست. یک شخصه:رذلترین آدم‌های دستگاه ظلم آنانی نیستند که با بیشرمی در اعمال ظلم همکاری می‌کنند. آنانی‌اند که شروع به توجیه و تئوریزه کردن ظلم و ظالم می‌کنند.


  می گم اگه قراره حرف همو نفهمیم دسته کم می تونیم خیرخواه هم باشیم، من واست دعا می کنم جهل و تعصب از وجودت پاک شه، شوما هم هر چی خواستی دعا کن، که با بصیرت بشم حتی!

 12. احمق یک فحش نیست یک شخصیت است

 13. vahid گفت:

  با ابتدای مثلا مقاله ات موافقم هر رژیم و هر حکومتی برای اینکه حواس اکثریت رو از خودش دور کنه وبه کاراش برسه یک جوری سر مردم رو گرم میکنه حالا میخواد امریکا باشه یا ایران اما باید دید که چه چیزهایی به مردم میدد مثلا اگه امریکا با نفوذ روی رسانه ها نمیگذارن که واقعیت ایران معلوم بشه ایران هم هر جوری دلش می خواد امریکا رو به عوام ایرانی می خورونه این سیاسته ولی سیاست امریکا کجا و…

 14. پارسا گفت:

  سلام و خسته نباشید…

 15. احسان گفت:

  خب احمق جان،
  این موضوع ساعتی ۷۰۰۰ تومن که ساخته بی بی سی و دیگربان نیست که. یکی از افسران جنگ نرم نظام این حرف رو زده. در جریان که هستی انشااله؟
  یادت نرود که احمق اینجا هم یک فحش نیست. یک شخص حامی حکومت ایران است.

 16. احسان گفت:

  ضمنا این لینک را ببینید:
  http://vjihad.ir/46.htm

  از متن:
  حقوق ۷ هزار تومانی یا بیشتر دوستانی که در این حوزه فعالیت می کنند گوارای وجودشان اما بهتر است افرادی که با هر هدفی اقدام به انتشار این خبر کرده اند اگر وجود ندارند برای انتشار چنین مطالبی از خودشان مایه بگذارند عبا و عمامه شان را زمین بگذارند و روسری سر کنند و دامن بپوشند.

  ضمنا با انتشار این خبر و بروز برخی اختلافات ، تعدادی از وب سایت های ضد انقلاب جشن گرفته اند که به چه کشف بزرگی رسیدند. ما گرچه مخالف این حیف و میل بیت المال هستیم و در بین خود اختلاف نظر هایی را هم داریم اما این معاندان بدانند که ساعتی ۷ هزار تومان نوش جان و گوارای وجود دوستانمان باشد تا چشم حرامیان زنازاده ای همچون شما و حامیان میر حسین موسوی کور شود.

 17. آخوند گفت:

  سلام
  احمق اینها نیستند، احمق آن شخص روحانی است که کاملا جدی بر سر این مسأله قسم جلاله میخورد و با این همه تفسیرات هنوز دست از حماقتش بر نداشته است. خوبه هر حرف و یا اسکرین شاتی را که میزاریم فقط به حماقت ضد انقلاب فکر نکنیم، حماقت ضد انقلاب روشنه، حماقت روحانیِ به ظاهر خودمیان را باید تحلیل کنیم ببینیم به کجا میرویم

 18. قدیم ها به اینا می گفتن حیف نون که تو بخوری . حتی اون وقتی که کیفیت آب تهران در حد اچ دی بود ، بهشون می گفتن حیف آب تهران . الان دیگه باید بهشون گفت : حیف این یارانه که تو بگیری.
  .
  .
  آخر سر هم گزارشی منتشر نشد از اینکه چند درصد اعضای جنبش سبز از دولت کودتا یارانه می گیرن.

 19. رهگذر گفت:

  سلام.
  یه سوال:
  مگه بی بی سی از انگلیس بودجه نمیگیره؟ درواقع میشه گفت اونا ویسکی خورن. مگه بالاترین بودجه نمیگیره؟ اونا هم مثل بی بی سی. حالا اگه یه موافق برای گذاشتن وقتش برای روشن سازی و جواب دادن به اراجیف بی بی سی و بالاترین پول بگیره، اوخه. هان؟
  بعد از اون باید بگم اگه بخوای بینی و بین الله نگاه کنی، تقریباً هیچ کدوم از بچه های حزب اللهی پولی نمیگرن. وبلاگ زدن برای محض رضای خدا.
  که اگه اینطور بود اون کسایی که دارن حرف از بیکاری لیسانسه ها و ارشدا میزدن، ریششون رو بیشتر از همه بلند می کردن و اول صف وا میستادن.
  دروغ میگم بگید دروغ میگی!!!
  تازه اگه کسی برای پول این کار رو میکرد، مثل غربیا میرفت طرف کسی که پول بیشتری میده. یعنی آمریکا. بد میگم؟

 20. علی گفت:

  سلام
  بچه ها با نهایت تاسف باید به همه ساندسی خورای مثل خودم بگم که تحقیقات جدید میگه که ساندیس برای معده خیلی ضرر داره(جهت اثبات مدعا، رجوع شود به ساندیس خورهای قدیمی زمان انقلاب و جنگ و احوال پرسی از معده هاشون!)پس از این به بعد سعی کنید دیگه تو راهپیمایی ها و تجمعات و فعالیت های دانشجویی و بسیج و مراکز علمی و …(چون پاتوقای بچه ساندیس خورا خیلی زیاده دیگه نمیگم)و البته مهمتر از همه فضای مجازی؛ بعد از اینکه پوز دشمناتون رو زمین زدین حتما بیخیال ساندیسای ۱۰۰ تومنی بشین.
  راهکار پیشنهادی:
  اگه وضع جیبتون خوبه که خودتون برید یه چیزی بخرید بخورید (خیلی میچسبه)
  اگه وضع جیبتون خیلی خوبه که باید دور و بری هاتون رو هم شرمنده کنید. درسته که رانی هم ضرر داره ولی می ارزه! خلاصه مرامتون رو عشق است
  اگه هم که وضع جیبتون مثل ماها جای تار عنکبوته، برید خونه همون چایی تازه دم رو بخورید و به حال افرادی که شخصیتشون! در حد احمق! است بخندین:دی

 21. مرتضی گفت:

  سلام رفیق
  خیلی قشنگ و دشمن شکن نوشتی
  فقظ می تونم بگم زدی به خال
  یاعلی

 22. یه رهگذر دیگه گفت:

  آره عزیزم زدی به خال
  مشکل ما اینه که فقط سفید و سیاه میبینیم. چشمون عادت به خاکستری نداره.
  همه جورشو داریم. هم پول بگیرشو هم محض رضای خداشو.
  طرف دیگه هم همینطور.
  پس وقت و انرژی و دین خودمون رو برای دفاع از این خاکستری سفید نما خرج نکنیم.

 23. محمد گفت:

  سلام؛
  ها والا … حرف دل منو زدی؛

 24. مسعود گفت:

  میدونم که خودت میدونی، ولی می گم اگه ۱% ندونی.
  البته که اونایی که میآن تو خیابون و به طرفداری رژیم شعار میدن فقط به خاطر ساندیس خوردن نیست، این برای تیکه انداختن ومسخره کردنشونه، درست هموطور که به کسانی که در حوادث بعد انتخابات اومدن تو خیابون لغب جاسوس و جیره بگیر و فاحشه دادن(فکرشو بکن:۲ ملیون جاسوس و جیره بگیر و فاحشه!)

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن: