به قلم مجتبی دانشطلب

«فارس باید بدونه، خلیج عرب می‌مونه» تنها یکی از شعارهایی است که از بدو ورود تراکتورسازی به لیگ برتر طرفداران ترک زبان آن برای توهین و چزاندن طرفدارن تیم‌های دیگر به کار می‌بردند. مدت‌ها بعد که در پایتخت، طرفدارن پرسپولیس خسته از هوچی‌گری و بی‌ادبی تراکتورسازان شعار سر می‌دادند که «صدای عرعر نمی‌آد، ترکه صداش در نمی‌آد» صندلی‌های ورزشگاه آزادی به آتش کشیده شد و فریادهای اعتراض و مظلوم‌نمایی قومی هم به آسمان بلند شد و کار به کمیته انضباطی و تنبیه نیز کشیده شد. حواشی ورود تراکتورسازی به لیگ برتر، از درگیری با برنامه نود و شعار صدهراز نفری «عادل فردوسی پور، بی شرف بی شعور» گرفته تا تحقیر علی دایی به دلیل رقابت با یک تیم ترک! و فحاشی ناموسی به داوران و … در مجموع نشانه‌هایی داشت مبنی بر اینکه قومیت‌گرایی در آذربایجان در مبتذل‌ترین وجه خودش رشد کرده و این واقعیتی بود که سیاسی‌ها با خوش خیالی آن را انکار می‌کردند، یا به دلیل داغ بودن دعواهای دیگر حوصله چندانی برای پرداختن به آن نداشتند، یا تصور می‌کردند که این‌ها مربوط به فوتبال و هیجانات آن است و این احتمال را در نظر نمی‌گرفتند که جریان برعکس است و عوامل بیرونی آن را تحریک می‌کند.

سال ۸۵ به خاطر کاریکاتوری در روزنامه ایران، که به دشواری می‌شد از آن توهین قومی برداشت کرد، صحنه‌های تأسف باری در تبریز اتفاق افتاد که بعدها شکل شدیدتر آن در خرداد ماه ۸۸ و در تهران دیده شد. شنیده‌هایی مثل تحریم اسکناس ۵ هزار تومانی در بازار تبریز (به دلیل جمله‌ای در ستایش علم دوستی مردمان سرزمین پارس) نیز به مایه خنده و مضحکه در میان عوام تبدیل شد. پخش فیلمی از جوک گفتن محمد خاتمی در جمع دوستان محفلی سیاسی‌اش نیز باعث اعتراض و تنش‌هایی حتی در بعضی از دانشگاه‌های تهران شد. اینها نشانه‌های مختصری است از این‌که پان ترک‌ها در سال‌های اخیر فعالیت زیادی داشته‌اند و با توجه به زمینه‌های نازل فرهنگی و فقدان آگاهی سیاسی این فعالیت‌ها تأثیرات قابل توجهی هم گذاشته است. حال برای عده‌ای اعتراض سیاسی به دریاچه ارومیه موجب سوال و اعجاب شده است! در حالی که شعارها و اعتراض‌های سیاسی در این مورد به هیچ وجه مایه تعجب نبوده و نیست. پان ترک‌ها برای ابراز وجود از بازی‌های تیم تراکتورسازی نیز نمی‌گذرند و طبیعتا نمی‌توان انتظار داشت که موضوعی به اهمیت دریاچه ارومیه را فرو بگذارند.

قومیت‌گرایی همیشه اذهان ترک زبانان در شهرهای آذربایجان را تهدید کرده است. در اثر قومیت‌گرایی و فعالیت پان ترک‌ها این تصورات القا شده است که دریاچه ارومیه گویی متعلق به ترک‌هاست و فارس‌ها درصدد «خشکاندن» آن هستند و همه عوامل دست به دست هم داده‌اند تا آذربایجان را نابود کنند! به طور کلی این تصور در میان عوام ترک زبان وجود دارد که آذربایجان سرزمینی طلایی است که امکانات آن سرشار و ثروت‌های آن هنگفت است اما حکومت و دخالت دیگران باعث عقب ماندگی و رشد نیافتن آن شده و اگر آذربایجان به حال خود رها شود گلستان و بهشت خواهد بود! «تبریز باکو آنکارا، ترکا کجا فارسا کجا؟» شعاری است که به خوبی این ذهنیت و پس زمینه پان ترکیستی آن را نشان می‌دهد و در کنار توهین‌های نژادی مثل «آذربایجان بیزیم دیر، افغانستان سیزین دیر» معنای کامل‌تری می‌دهد. ترک‌ها تصور می‌کنند فارس‌ها مردمانی عقب مانده و فقیر هستند که در بیابان زندگی می‌کنند و به همین دلیل دوست دارند آذربایجان (که مانند ترکیه و قفقاز بهشت است) به بیابان تبدیل شود!

بسیاری از جوک‌هایی که در مورد ترک‌ها گفته می‌شود به نحو ظریفی به همین اعتماد به نفس کاذب و توهم دانایی اشاره دارد. نکته تأسف بار اینکه این تصورات واهی و خصومت‌های کودکانه یا توهمات مبتنی بر توطئه در میان سیاسیون در سطح بالا هم دیده می‌شود. نمایندگان مجلس به طور کلی به سمت قومیت‌گرایی گرایش دارند و شاید بتوان گفت که نمایندگان آذربایجان در توهم نسبت به توطئه‌های قومی و همچنین در سهم خواهی قومی از بدترین‌ها هستند. آن‌ها از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا خصومت‌های قومی را تحریک و با استناد به توهمات‌شان سهم خواهی کنند. در انتخابات ۸۸ نیز به طور صریح اوهامی درباره مزیت‌های اقتصادی شمالغرب کشور تحریک شد؛ یکی از نامزدها که به هر حربه‌ای برای کسب رأی متوسل می‌شد با اشاره دائم به فرصت‌های اقتصادی شمالغرب کشور (قومیت خودش) کاملا در زمینه توهماتی قدم برداشت که از عوام ترک زبان و پان ترک‌ها شنیده می‌شد. هر چند وعده‌های اقتصادی دولت قوی‌تر عمل کرد اما در مقطع اعتراض به نتیجه انتخابات محاسبات قومیت‌گرایانه نامزد مغلوب به شکل آشکارتری نمایان شد.

کم آبی دریاچه ارومیه و اثرات آن نیز موضوعی کاملا اغراق شده است. گویا یکی از نمایندگان ترک مجلس پیش‌بینی کرده است که خشکی دریاچه ارومیه سیزده میلیون مهاجر خواهد داشت! سال‌هاست مردمان جنوب و غرب کشور با فاجعه گرد و غبار مواجه‌اند اما خبری از این حجم مهاجرت نبوده است. از این گذشته پان ترک‌ها مسئله را کاملا قومی کرده و در عین حال اعتراض می‌شود که چرا دیگران نسبت به خشکی دریاچه ارومیه حساسیتی نشان نمی‌دهند؟! دلیل این سکوت البته همان است که ترک‌ها به خاطر آن اعتراضی به خشکی زاینده رود ندارند! همانطور که هیچ کس در آذربایجان صدایی برای گرد و غبار جنوب کشور یا دردهای مردم زابل بلند نکرد و کشاورزی و دامداری زابل در اثر خشکسالی مکرر و بستن سد بر روی هیرمند نابود شد تا پهنه هامون هم به بزرگراه تردد قاچاقچیان تبدیل شود، به همان دلایل هم کسی انگیزه همراهی با قومیت‌گرایان ترک را ندارد (البته به جز مزدوران رسانه‌ای که از هر فرصتی سوء استفاده می‌کنند). خشکسالی مشکل عمومی کشور ماست و از مدت‌ها قبل هم پیش بینی می‌شد که ایران از اولین کشورهایی خواهد بود که با کمبود آب مواجه می‌شود. کم آبی رودخانه‌ها و خشک شدن دریاچه‌ها (هامون، پریشان، بختگان، ارومیه و …) نتیجه طبیعی تغییرات اقلیمی است.

آنطور که گفته می‌شود هفتاد درصد کم آبی دریاچه ارومیه مربوط به تغییرات آب و هوایی و تنها سی درصد دیگر به دخالت‌های انسانی مربوط است، و از این سی درصد حدود ده درصد آن همان آبی است که پشت سدها ذخیره شده و باقی مربوط به برداشت‌های کشاورزی در طول مسیر رودخانه‌ها است. با اینحال طوری جنجال سازی شده است که گویی مهم‌ترین عامل افت سطح آب ساخته شدن سد بر روی رودخانه‌هاست و با خراب کردن سدها (و نه حتی باز کردن دریچه‌هایشان!) مشکل دریاچه ارومیه به یکباره حل خواهد شد. همچنین هیچ تصوری نسبت به فواید و لزوم ساختن سدها وجود ندارد، گویی سدها وسیله‌هایی برای سرقت آب از دریاچه ارومیه هستند و فواید آن‌ها هم در بخش‌های نیرو و کشاورزی به مردم ترک نمی‌رسد، بلکه فارس‌ها آن‌ها را ساخته‌اند تا آب را به نفع خودشان بدزدند! یا کاری کنند که دریاچه خشک شود و اقتصاد فوق العاده توریستی آذربایجان شرقی و ارومیه از بین برود! (یا از اورانیوم غنی شده کف آن استفاده کنند!) فارغ از این توهمات مشکل دریاچه ارومیه بیش از هر چیز یک فاجعه زیست محیطی است و قیمت کم آبی دریاچه ارومیه هم بیش از هر جا در بخش کشاورزی پرداخت شده است.

طرح دوفوریتی مطرح شده برای انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه به غایت شتابزده و احساساتی بود و مجلس به درستی با آن مخالفت کرد. دکتر کردوانی که صریح و بی تعارف سخن می‌گوید به شدت با چنین طرحی مخالف است «و آن را باعث کمبود آب در دشت‌های حاصل‌خیز شمال‌غرب ایران به ویژه دشت مغان و «خیانتی بزرگ» به محیط زیست منطقه می‌داند. و راه دیگری پیشنهاد می‌دهد؛ انتقال آب از رودخانه زاب‌کوچک. این رودخانه در استان آذربایجان شرقی جاری است، به سوی جنوب جریان دارد و در ‌‌نهایت به رود دجله در عراق می‌رسد. آب این رودخانه که در تمام فصل‌های سال جریان دارد، در ایران استفاده نمی‌شود و در عوض در کشور عراق پشت سد دوکان ذخیره می‌شود. از آنجا که احداث سد بر سرشاخه این رودخانه در تنگه گرژال بین پیرانشهر و سردشت منع بین‌المللی هم ندارد، می‌تواند دریاچه ارومیه را با کمترین آسیب به اکوسیستم منطقه احیا کند. او معتقد است دادن حق‌آبه سدهای اطراف دریاچه ارومیه که مسئولان دولتی وعده آن را می‌دهند هیچ ضمانتی ندارد و به محض احساس کم‌آبی در مناطق شهری اولین راه‌کار، بستن آب به روی دریاچه ارومیه خواهد بود. آقای کردوانی بارور کردن ابر‌ها را هم راه حلی موقتی می‌داند که در فصل تابستان، به عنوان سخت‌ترین فصل سال برای دریاچه ارومیه غیرممکن است.»

واقع‌بینانه است که از نظر زیست محیطی دریاچه ارومیه را تقریبا تمام شده حساب کنیم، اینطور به نظر می رسد که اوضاع غمباری که در سایر تالاب ها مانند پریشان و بختگان و گاوخونی و … اتفاق افتاده در ارومیه هم تکرار خواهد شد. برای جلوگیری از دشواری‌هایی مانند انتشار نمک نیز  مسئولان باید به فکر راه‌های ساده‌تر و سهل الوصول‌تری نسبت به تغییر حوزه‌های آب ریز باشند. آذربایجان نیز با کم آبی بیش‌تر و با مشکلاتی به خصوص در بخش کشاورزی (و نه توریسم!) مواجه خواهد شد و بر خلاف تصور عوام و قومیت‌گرایان ترک همین اقتصاد نیم بند آذربایجان نیز به بیابان‌های متعلق به فارس‌ها، عرب‌ها و لرها استوار است و بدون وابستگی به ثروت استان‌های دیگر نابود خواهد شد. کافی است تنها صادرات سوخت و برقی که در استان‌های محروم تر از مناطق آذربایجان تولید می‌شود قطع شود، ترک‌ها بدون گازی که از زیر پای فارس‌های بوشهری و نفتی که از زیر پای عرب‌های خوزی یا بنزینی که از صدقه سر لرهای بختیاری تولید می‌شود توان گذران یک ماه از زمستان را هم نخواهند داشت. همانطور که در محاصره ارتش شاهنشاهی شرایط وخیمی حاکم شد که بعضی از مردم به علف خوری روی آوردند آذربایجان بدون اتصال به دیگران دچار فاجعه خواهد بود و قومیت گرایان و پان ترک ها نیز سزایی جز مرگ یا فرار نخواهند داشت.

اما اعتراضات قومیت‌گرایانه و سیاسی به کم آبی دریاچه ارومیه، در حالی که مسئولان تلاش‌های نهایی‌شان را برای نجات دریاچه انجام می‌دهند، علیرغم ظاهر تهدید برانگیزش فرصت بسیار مناسبی برای نهادهای امنیتی است تا به رصد دقیق مشغول باشند و در فرصت مناسب تجزیه طلبان را به سزای تبلیغات قومی و فعالیت‌های سال‌های گذشته‌شان برسانند. پاسخ اجنبی‌پرستانی که شعار «استقلال، آزادی، جمهوری آذری» می‌دهند تنها و تنها مشت آهنین است و این نتیجه‌ای است که حکومت اکنون و پس از تحمل هزینه‌های خجالت‌ بار در برخورد با گروه‌هایی مثل پژاک به آن رسیده است. در موضوع حاکمیت و تمامیت ارضی هیچ تفاوتی بین پهلوی و جمهوری اسلامی وجود نخواهد داشت و حاکمیت ایران ـ هر حکومتی ـ در مرزهای رسمی باید با شدت و اقتدار هر چه تمام‌تر اعمال و حفظ شود. از جمله دلایلی هم که جمهوری اسلامی گزینه و جایگزین قابل اعتنایی ندارد اهمیت تمامیت ارضی و کمینی است که دشمنان جمهوری اسلامی برای تجزیه طلبی و شکستن اتحاد و اقتدار ایران تدارک دیده‌اند. بنابر این با نقره داغ کردن چندی از سینه چاکان آتاتورک، شبیه آنچه پهلوی انجام داد و علمای وطن پرستی مانند آیت الله طالقانی از آن حمایت کردند، دیگرانی جرأت نخواهند کرد که پس از این طبل تو خالی قومیت‌گرایی و تجزیه طلبی را به صدا در آورند.

پی‌نوشت: از این باب که وب‌لاگ ِ دانشطلب توسط ناعلمای ِ فیلترینگ فیل‌تر شده است، خواستند که این متن این‌جا منتشر شود.

میثم رمضانعلی  |  ۱۶ شهریور ۱۳۹۰  |  سیاست  |   51 نظر


 1. طی طریق می‌گه:

  سلام علیکم
  مطلبی بسیار خواندنی بود و مفید فایده…استفاده کردیم
  با عنوان «می گویم “رعایت حجاب”/می گوید “نفی آزادی”» بروزم
  لطفا بنده رو از نظرات ارزشمند خودتون بی نصیب نگذارید
  ارادتمند

 2. پویا می‌گه:

  آخر ترک خر ترک خر گفتن همینه من خودم ترکم و هرروز پان ترک هارو میبینم باهاشونم خیلی بحث داشتم و اصلا هم باهاشون موافق نیستم چون اگه به اونا باشه میشیم چیزی مثل آذربایجان ولی اینم بدونین که تحقیر اخرش دامن تحقیر کنندرم میگیره 🙂

 3. روح‌الله می‌گه:

  سلام

  اگه آقای دانشطلب اینجا رو می خونن، می خواستم بپرسم منبع اون درصدای ۷۰ و ۳۰ در مورد علل خشکی دریاچه را لطفا ذکر کنن

 4. یونس می‌گه:

  سلام
  کسایی که موضوع دریاچه ارومیه را سیاسی می کنند و کسایی که این موضوع را بی اهمیت جلوه می دهند دو روی یک سکه هستند.
  اگه دولت عرضه نداره از عهده به قول خودت چند تا پان ترک بربیاد چرا زورش به افرادی که بی طرفانه و بدون داشتن هیچ قصد و غرضی به خشک شدن دریاچه اعتراض می کنند می رسه؟

 5. s می‌گه:

  nemidunam hadafet chi bude vali age mikhasti be ekhtelafat bishtar daman bezani ke kheili heivuni
  vali age mikhast masalan be keshvaret khedmat koni baiad begam kheili bi shouri!!!!
  in matalebi ke neveshte az serialehaie farsi 1 mokhareb tare olaq!!!!!

 6. غدیر می‌گه:

  متن بسیار جالبی بود. اما به نظرم کمی آمیخته با عصبانیت بود. البته موضوع کاملا جدی است و با راهکارهای عاقلانه و غیرشتابزده باید این موضوع را حل کرد. ممنون از آقای هابیل عزیز

 7. سلام. به نظرم دید کاملا اشتباهی است. ممکن است در میان آذری‌ها جمعی جاهل از تیپ تماشاگران فوتبال یا همان اراذل و اوباش که در تهران هم نوعا آنان را می‌شناسیم، سخن به چرت و پرت بگشایند. اما شنونده باید عاقل باشد، معیار سنجش آذربایجان تماشاگران فوتبال نیستند و اگر ما به این حرکات بها بدهیم، همبازی این اراذل و اوباش شده‌ایم و این صحیح نیست. آذربایجان از مردمی فهیم‌تر با سطح اندیشۀ متفاوت برخوردار است. با برخورد فیزیکی و نظامی با این حدّ عجله که مادران افراد بی‌خبر و بی گناه را داغدار کند و همسایه‌ها را ناراحت، به طوری که تر و خشک با هم بسوزد، صرفا ما در آنجا مشکلی طولانی برای خود خواهیم ساخت .

  نظام جمهوری اسلامی با رژیم شاهنشاهی تفاوت بسیاری دارد و اول موضوع این که مایۀ اتحاد در جمهوری اسلامی “توحید” است. و اگر شاه هم از عنصر “توحید” و “اسلام” و نیز “تشیع” برخوردار بود، شاید هرگز به محاصره و نظامی‌گری و سرکوب متوسل نمی‌شد. اصولا در نگاه توحیدی نیز “تمامیت ارضی” بدون عنصر اسلامی و شیعی معنائی ندارد، و مرز نیز معنائی جز در ذیل (اسلامیت) ندارد. اگر قرار باشد ما نظام جمهوری اسلامی را با ارزشهای ناسیونالیستی حفظ کنیم دیگر نام‌مان اسلامی نخواهد بود. و اگر قرار باشد ما با واژگان ناسیونالیستی به جنگ جدائی طلبان برویم، پس از نگر عدالت آنها نیز حق دارند “ناسیونالیست” باشند و برای خود دیوارهائی فرض کنند. بین ناسیونالیستها همیشه “قدرت” حرف آخر است، اما بین مسلمانان “برادری”. به جای صحبت کردن با لغت قدرت، بایست با زبانی که ما و آذری ها از آن مشترکا می دانیم باید سخن بگوئیم.

  دومین تفاوت پهلوی با نظام جمهوری اسلامی، رویاروئی با دشمنان مختلف است. اگر رژیم شاهنشاهی بعنوان ژاندارم منطقه و پاپتی آمریکا می توانست بدون مزاحمت های کشورهای همسایه و دخالتهای آنان ، قومیت گرائی را سرکوب کند و کشورهای همسایه به سبب ترس از آمریکا فعالیتی نکنند، این بار کشورهای همسایه دارای حمایت و تشیجع آمریکا هستند تا با تمام ابزار بر التهاب این منطقه بیافزایند.

  البته در نهایت بدیهی است تا زمانی که لغت جدائی طلبان و پان ترکها، لغت نظامی نیست، عمل نظامی علیه آنان، مثل آنچه که با بژاک انجام میشود، اشتباه فاحشی است.

  انتقادهای دیگری بر زاویۀ نگرش این متن وارد هست که خوب آن را به بعد اگر فرصتی پیش آید وامیگذارم.

 8. عبد الرضا عاصی می‌گه:

  توهم زدی برادر دانشطلب
  اولا از کی تاحالا شما کارشناس فوتبال شدی!
  دوما از کی تاحالا شما کارشناس محیط زیست شدی؟
  سوما شما که تو تهران نشستی از کجا میدونی تو تبریز چه خبره که داری اینطوری همه چیز رو با عینک قومیتی نگاه می کنی؟
  چهارما این مطلبی که نوشتی قومیت گرا بودنت داره توش داد می زنه و هرکسی اون رو بخونه تو رو یه ضد ترک (نه ضد پان ترک) خواهد دانست
  پنجما داری به دعواهای قومی دامن میزنی، نکن برادر نکن!
  ششما من از همه برادران ترک زبان که این آقا با دانش اندکش درباره اونها اینقدر قلم فرسایی کرده از طرف برادران مسملمان فارس عذر می خوام

 9. سینا می‌گه:

  نمی دونم اینو کدوم حیوون نوشته ولی از این جمله که ایشون به کار بردن می شه طرز فکرشون رو حدس زد: “بسیاری از جوک‌هایی که در مورد ترک‌ها گفته می‌شود به نحو ظریفی به همین اعتماد به نفس کاذب و توهم دانایی اشاره دارد” . مثل اینکه ایشون از تحقیر کردن زیاد بدش نمیاد.

 10. آیدین می‌گه:

  فردا ما ترکهای تهران در استادیوم آزادی شما فاشیستها را نقره داغ می کنیم.

 11. رضا می‌گه:

  دوست عزیز زحمت کشیده ای و متن جالبی را تنظیم کرده ای ولی حال تو چندان خوش نیست و تفاوتی با آن بان ترکیست های عصبانی ندارد . ضمنا دادن شعار های بی معنا ، فحش و هجویات در مسابقه فوتبال
  چیز جدیدی نیست و ربطی به نژاد ترک ندارد . افتخارات ایرانی های ترک یا آذری تبار در تاریخ این سرزمین کم نیست بهتر است سر عقل بیایی و از این گونه جبهه گیری ها خودداری کنی

 12. فدایی رهبر می‌گه:

  مقاله بسیار خوب و مفیدی بود. نیروی انتظامی باید با تمام قوا ترک‌ها را سرکوب کند. امیدوارم شاهد ریخته شدن خون این نا هموطنان در بازی تراکتورسازی توسط نیروهای دلیر جمهوری اسلامی باشیم.

 13. به نظر می رسد این متن را یک یهودی از تل آویو نوشته باشد. ((( فدایی رهبر . ۱۷ شهریور ۱۳۹۰
  مقاله بسیار خوب و مفیدی بود. نیروی انتظامی باید با تمام قوا ترک‌ها را سرکوب کند. امیدوارم شاهد ریخته شدن خون این نا هموطنان در بازی تراکتورسازی توسط نیروهای دلیر جمهوری اسلامی باشیم. )))

 14. سلام داداش.
  اگر یادت باشد در مراسمس که شهرداری برگزار کرده بود برای وبلاگ نویسان فقط یک لحظه از شما پرسیدم که نام وبلاگتون چیه و شما گفتید هابیل…
  در ذهنم بود نام هابیل تا امروز …
  نمیدانم چرا اسم هابیل خیلی برازندهیتان هست.. شکرش را بکنید و الا از دست رفتنی‌ست…

  وبلاگ پر محتوایی دارید…
  ظرافت لطافت و تندی قلمتان هر کدام شکری دارد که شما دوست عزیز به لطف خدا دارید…
  خوشحال میشم نظرتون رو راچع به کلبه فقیرانم بدونم…
  باید کاری کرد

 15. علیرضا می‌گه:

  سلام و ادب و احترام
  متاسفانه بها دادن به پان ترکیست ها توی کشور ما به یه رسم و عادت تبدیل شده و هر کجا هر قومیتی نمی تونه مثلا فلان بودجه رو بگیره فوری بحث رو به این مسایل می کشونه
  البته به نظرم یه خورده هم من و شما نباید کاسه داغتر از اش بشیم
  یا حق

 16. مصطفی می‌گه:

  چرا وقتی که این ترکا می رفتن در مقابل صدام شهید می شدن صدات در نمی اومد؟ اگه همینا که تو با رکیک ترین الفاظ خطابشون کردی نبودن و به جنگ نمی رفتن الان کلی خواهر برادر جدید داشتی؟ !!!

  میثم رمضانعلی: آی‌پی شما : ۸۱٫۳۱٫۱۸۴٫۸۳

 17. رضا می‌گه:

  تو قابیلی نه هابیل!!! با این نوشتارت و با این تفکرت. اگه یه جو عقل و شعور داشتی این مطلب سخیف و توهین آمیز رو نمی نوشتی و بین مردم تفرقه نمی انداختی. جای تو قعر جهنمه!!! برو به جهنم.

  میثم رمضانعلی: آی‌پی شما : ۸۱٫۳۱٫۱۸۴٫۸۳ . حداقل با یه ذره فاصله‌ی زمانی منتشر می‌کردی کامنت‌هات رو به اسم‌های مختلف :دی

 18. مصطفی می‌گه:

  چرا مطلب رو حذف می کنی؟ تو که جرات انتقاد نداری پس خفه شو!!!

 19. مصطفی می‌گه:

  آخه بی سواد هنوز نمی دونی که اگه در یک موسسه یا شرکتی چند نفر از شبکه مشترک استفاده کنند آیپی آونها یکی میشه؟؟!!! ما خودمون اند این کاریم. تو عامل اسرائیلی و شناساییت برای ما فدائیان ولایت مثل آب خوردنه. اگر هم بیش از این بخوای تفرقه افکنی کنی، به سرنوشت دیگر عمال صهیونیستها دچار میشی.

  میثم رمضانعلی: 🙂 شما چرا این‌قدر خوبین؟ 🙂

 20. مهدی می‌گه:

  ” آنطور که گفته می‌شود هفتاد درصد کم آبی دریاچه ارومیه مربوط به تغییرات آب و هوایی و تنها سی درصد دیگر به دخالت‌های انسانی مربوط است، ”

  عجب! کیا گفتن؟ از کجا گفتن؟ دلیل؟ نکنه رمال ها و جادوگرها و مرتاض ها و …

  ” همچنین هیچ تصوری نسبت به فواید و لزوم ساختن سدها وجود ندارد، ”

  سد هم فواید داره هم مضرات. باید دید در فاز مطالعاتی و بررسی حوضه آبخیز رود در محل احداث سد به چه نکاتی توجه شده. اینکه شرایط تبخیر آب تا چه حدیه، رسوبگذاری در مخزن به چه میزانیه، جنس خاک، نسبت حجم به سطم آب در مخزن و …

  ” بسیاری از جوک‌هایی که در مورد ترک‌ها گفته می‌شود به نحو ظریفی به همین اعتماد به نفس کاذب و توهم دانایی اشاره دارد. ”
  بی ادبی ذاتی در یک به اصطلاح نویسنده.

 21. جهان می‌گه:

  سلام
  ایمیل آقا مجتبی رو لطف می کنی برام بفرستی…
  ممنون

 22. سامان آیس می‌گه:

  آنطور که گفته می‌شود هفتاد درصد کم آبی دریاچه ارومیه مربوط به تغییرات آب و هوایی و تنها سی درصد دیگر به دخالت‌های انسانی مربوط است، و از این سی درصد حدود ده درصد آن همان آبی است که پشت سدها ذخیره شده و باقی مربوط به برداشت‌های کشاورزی در طول مسیر رودخانه‌ها است.
  hamin 2khatet vase neshon dadane eshtebahet kafiye, age 70% kam abi marbot be tagirate abo havas, chetor 140KM unvartar daryacheye keshvare hamsaye yani turkiye mesle hamishe ab dare va aslan az in khabara nis?

  توهم تجزیه در اذربایجان
  https://www.facebook.com/note.php?note_id=167602696658617
  جکهای قومیتی در ایران
  https://www.facebook.com/note.php?note_id=168066159945604

 23. فراز می‌گه:

  آقایی که این مطلب رو نوشتی ، نمیدونم چه تصور کردی که این چیزا رو نوشتی و باز هم نمیدونم چند روز سر جمع کنار این دریاچه بودی . ولی یک چیزی رو خوب میدونم . اونم این که حتی دو کلاس سواد نداری . چون بزرگتر از خیانتی که تو ذکر کردی ، این خیانتیه که داره به ملت آذربایجام میشه . این دریاچه مال ماست و باید ازش دفاع کنیم . خودت خوب میدونی که اثرات خشک شدن این دریاچه در همه جا ظاهر خواهد شد ولی نه به اندازه ی آذربایجان . در مورد بازی تراکتور و پرسپولیس هم میدونم که تو استادیوم نبودی تا ببینی که چه فحش های ناموسی توسط هواداران بی فرهنگ پرسپولی سداده میشد که میتونین برید تحقیق کنید . در ضمن اگه همین آذربایجانی ها نبودن که تو الان داشتی از نون صدام میخوردی . اینه جواب ده صدها هزار شهید آذری ؟ اینه جواب ۳۰ میلیون ترک زبان ؟ ما ترکا مثل شماها تشنج طلب نیستیم که هم وطنامونو به این عربا بفروشیم . تو چطور شعار های نژاد پرستانه ی هواداران سایر تیم هارو کتمان میکنی ؟ اورکو گلی یک باتلاق یا تالاب نیست . بلکه تاریخ چندین هزار ساله ی من در آن نهفته است . انسان هایی مثل تو سگانی بیش نیستند که در جستجوی غذا پارس میکنند . بهتره بدونی که از ۲۳ میلیارد دلار در آمد ایران که از صادرات غیر نفتی حاصل میشه ، ۱۲ میلیارد دلارش در گرو آذربایجانه . میدونی که آقای موسی ثروتی نماینده ی مردم بجنورد گفته که برای حل مشکل دریاچه ی ارومیه به مردم آذربایجان پول دهید تا مهاجرت کنند . حالا که تصورات واهی داره ؟ بهتره صدایت رو ببندی که دهانت بوی سرگین های غلطان گاو ها را میدهد . طوفان نمک این دریاچه همه ی شما را در خود دفن خواهد کرد .

 24. نویسنده این متن بدون شک مشکل دارد.
  اولین درس زندگی را مردود است و آن ادب است.
  دومین درس را که عمرا پاس کند چون هنوز با پیش فرضهای اولیه و ابتدایی خودش وارد مقوله قضاوت شده است. از کجا مشکل هواداران تراکتور با دایی سر رقابت با یک تیم ترک بود؟ کمی در گوگل سئرچ کن بعد حرف …! دانشطلب؟ کو طلب شما از دانش؟

  باقی، حیف است کامنت امثال من برای چنین مزخرفاتی!

  یاشاسین ایران، اما نه پان ایرانیست پانفارس!

 25. ترک می‌گه:

  پشت کامپیوتر نشستی ادعای مردیت شده.
  برو تاریخ جنگ و بخون تا بفهمی ترکها چکار کردن که امثال توی آشغال الان خیلی راحت داری به اونا توهین میکنی . پشت سر پارس کردن عادت دیرینه شماست. میدونی یه مثلی هست که میگه اگه مگسی بیفته تو غذا آدمو نمیکشه فقط حال آدمو بهم میزنه ، تو همون مگسی
  مرد باش و بیا تبریز اینارا بگو

 26. ali می‌گه:

  هر چی به این فارسها بگید
  نمی فهمند
  چون نژاد پرستی چشمشونو کور کرده.

 27. فردوسی می‌گه:

  خطاب به فردوسی

  بسی رنج بردی در این سال سی
  که شاید بری گنج از این پارسی

  به شوق درم نظم آراستی
  به دنیا نیفزودی و دین کاستی

  دو من مثنوی بهر زر ساختی
  به تورکان و تورانیان تاختی

  نیامد خوش آنرا به سلطان ترک
  که بد گفتی از ایل و خاقان تورک

  زرت را ندادند و گفتند سیم
  اگرچه نهادند نامت حکیم

  جز ایران و افغان ندیدی کسی
  که صحبت نماید بدین پارسی

  به نظم آفریدی هزاران دروغ
  پر از کین و توز و تهی از فروغ

  نمودی پر از نام رستم جهان
  به صد مکر و نیرنگ چون روبهان

  ز زال و فریدون یلی ساختی
  حسین بر نهادی و دین باختی

  هزاری ز سالت شد اکنون ببین
  چه کردی جوانان ایران زمین

  همه سخره گیرند و گویند سب
  هزاری ز غیبت ولی بی سبب

  نه رسم مسلمانی است این نه گبر
  بنازم به این ترک و این حلم و صبر

  کسی کو ز علم و حکمت تهیست
  هر آنکس حکیمش بخواند ابلهیست

 28. انسان می‌گه:

  از کی خواستن حق مساوی است با پان
  پان شما هستید که ملل دیگر ایران را تحقیر می کنید و از داشتن حقوق اولیه یعنی خواندن و نوشتن به زبان مادری محرومشون می کنید.
  انصاف کنید پان شما هستید یا ما !!!

 29. رهگذر می‌گه:

  برام جالبه که توی متنت نوشتی (( ترک‌ها بدون گازی که از زیر پای فارس‌های بوشهری و نفتی که از زیر پای عرب‌های خوزی یا بنزینی که از صدقه سر لرهای بختیاری تولید می‌شود توان گذران یک ماه از زمستان را هم نخواهند داشت. ))
  شما که داری با پان ترکیسم مخالفت میکنی ، چرا مثل سران بی غیرت مملکت ، شهر و استان من را به عربها چسباندی ( چه کسی به شما اجازه داده که ۳۳ سال تمام ، توی تلویزیون ایران ، همیشه و در هر سریال و فیلمی ، مردم اهواز و خوزستان را عرب زبان جلوه بدین .
  شما توی تهرانت نشتی و همه چیز این مملکت را صاحب شدی و دارین حق مردم ایران را میخورین بعد میاین اینجا ادای دایه دلسوز تر از مادر درمیارین.

  من درمورد آذربایجان و مردم آذری زبان چیزی نمیدونم و نظری هم نمیدم . اما شما بخود میکنی بدون اطلاع بشینی و مردم خوزستان را عرب جلوه بدی .
  لااقل یک سفر بیا اینجا بعد بشین قصه تعریف کن .

 30. تورک اوغلی می‌گه:

  نژاد پرست شمایید ک حق ۳۰ میلیون تورک را از خواندن ونوشتن به زبان مادریشون محروم کردین و دارید یه زبان بی قانون رو تحمیل میکنیدما ازحقمون دفاع میکنیم یاشاسین تورک دنیاسی.

 31. توحید می‌گه:

  واقعا متاسفم به کسی که این مطلبو نوشته
  دریاچه ی ارومیه ربطی به پان ترکا نداره یه مسیئله ی زیست محیطیه که کل ایرانو تحت تاثیر قرار میده به نحوی
  شما اصلا میدونید دریاچه ی ارومیه چه ارزشی داره اصلا کی به شما اجازه داده وقتی تخصصی نداری حرفی بزنی

 32. قشقایی می‌گه:

  بله و بسیاری از جوک هایی که تحت عنوان فارس سگ گفته می شود به دلیل همین رفتا ر شما است در مورد نویسنده این مطلب صدق می کند.. حالا که ازت شکایت کردم میفهمی که نباید زیادی پارس کنی. الحق که راست گفتن:…

 33. نازی می‌گه:

  واقعا خوب پارس کردی فکر کردی چون فارسی میتونی هر چرتی بگی بیچاره ببین خارج از ایران ترکها رو تحویل میگیرن یا شما رو امیدوارم هر چه سریعتر از ایران جداشیم

 34. ساناز می‌گه:

  سلام بنظر من ما تركها عقده و ضعف فرهنكي داريم و خودمونم ميدونيم كه از فارسها كردها و .. كمتريم و واسه همين ضعف تاريخي و .. دجار فقر ادب و شعور شديم.

 35. صادق نمین می‌گه:

  پانترکا یه اقلیت معدود تو محله های فقیر نشین و عمدتا بیسواد تبریز هستند، که قریب به اتفاقشون سواد خوندن و نوشتن ندارند چه برسه به تاریخ و سیاست! رهبراشون یه مشت کاسب و نانوا و قصاب و اینان! من خودم ترک اردبیلم، اما تو نمین و اردبیل و … ما اصلا پانترک نداریم. لعنت بر این کثافتهای نوکر علیف… پاینده ایران.

 36. ترک می‌گه:

  من آشغالی مثل تورو هم وطنی نمی دونم آقای دانشطلب

  یاشاسین تورک

 37. ارش می‌گه:

  متن خوبی بود
  فقط باید بدانید خوزستانی ها عرب نیستند مثلا من دزفولی هستم که با یکی از گویش های قدیمی فارسی صحبت میکنیم
  عرب ها در خوزستان اقلیت هستند و اکثریت با بختیاری ها لر ها بهبهانیها دزفولیها و عجمهاست
  ضمنا وقت خودتان را خیلی صرف جدایی خواهان نوکر بیگانه نکنید
  جمعیت کل ترک های ایران به پانزده میلیون نمیرسد به بقیه شصت ملیون ایرانی بپردازید
  فرهنگ دیرپای ایرانی شیعی تا ابد ازین مرز و بوم نگهبانی خواهد کرد

 38. تورک اوقلو می‌گه:

  یاشاسین تورک
  درود برتو نازی خانم بهت افتخار می کنم
  ضمنا راستی آقای دانشطلب انقدر پارس نکن برا گلوت خوب نیست

  به اندازه کافی ازتون کینه داریم فارس سگ دیگه از این خرابترش نکن

 39. مهرداد-گیلان می‌گه:

  خیلی خوبه
  تا دنیا دنیاست باید به سر کول هم بپریم و ترک وفارسبکنیم ما همینیم اخه چند سالی تو ایران ارام بوده نه جنگی نه بمبگذاری نه …. باید شروع کنیم حیفه اخه کس خولا دیگه مرزبندی معنی نداره هر کی زرنگتره میبره ترک و لر و تالش کردو…نداره واقعا جای تعجبه

 40. حمیده جوادی می‌گه:

  سلام
  متاسفم برای شما که چنین مطلبی را بر ضد آذربایجانیها نوشتید امثال شما باعث شده که مسئله ای به نام پان ترک بوجود بیاید. ما همه ایرانی هستیم و زیر پرچم جمهوری اسلامی و با زبان رسمی فارسی زندگی میکنیم و به ایرانی و آذربایجانی بودن خودمان افتخار میکنیم.
  اما افکار امثال شماها باعث جدایی فارس و آذری زبانان شده است.
  تو را به خدا اینقدر به این مسائل ناچیز نپردازید

 41. حسنلو می‌گه:

  ما توركيم نه آذري كلمه آذري ساخته ذهن بيمار امثال توست

 42. مسعود می‌گه:

  برادر گل بنده نیز باهمه پانها چه ترک چه پارس چه عرب وغیره مخالفم چون دیدگاه تخریب کننده دارنوبه هیچ عنوان به فکر مردم خودشون نیستن وبه فکر باورهای خودشونن برادر گل ازهمه مهمتر اینه که قوم ؛زبان و گویش کسی را کوچک نشماری که شما این کارو کردی . نفت جنوب برای همه است همانطور که تراکتور تبریز برای همه ایرانیان است اینکه اگر نفتو نمیدادیمو اینا هم سخنی به گزاف است اگر اونا پان تورکن شما چی هستی ؟میهن پرست ؟گمان نکنم .برادر گل دیدگاه خودتو برگردون ودرست انتقاد کن…ودر مورد دوستانی که گفتن تهرانیها همه داراییهارو بردن وظلم میکنن ؛بیخیال شماها هم دورید بیاین ببینین چه خبره باور کنید این ظلم به همس و مامردم هیچ مشکلی باهم نداریم این نظامه که اختلاف انداخته و داره حکومت میکنه ما باید بیشتر باهوش باشیم ..دوستان ایران تنها پارس نیس بلکه ترک ؛کرد؛بلوچ و…….. است بیاید با هم باشیم وکسی بین ما گسستگی ایجاد نکنه ..دوستدار همتونم به امید آزادی ایران نه قومی به تنهایی بدرودهم میهنان

 43. فاطیما ی غیرتییییییی می‌گه:

  اقای پویا خیلییییییییییی بی معرفت و بی شعور هستی که قدر شهرتو نمیدونی مگه اذربایجان چشه اه اه اه هیچ شهری به زیبایی هم از نظر ظاهری و هم درونی به تبریززززززززززززززززززززز نمیرسه یادتون باشه با همتونم!

 44. فاطیما ی غیرتییییییی می‌گه:

  aghaye torch va tamame o tabrizilar chi bo shahrin azematin dark elilar va tehrani lar ke biza tohiiin elilar dorosoz mardana javablarin verisiz man siz dan chokh tashachor eliram va bilaza iftikhar eliram
  fatima 14sale az azarbaijan
  bo sozi yadzda sakhliin: yashasin azar baijan va azar baijanilar…!

 45. مسعود می‌گه:

  در کـارگـه کـوزه گـری بــودم دوش

  دیـدم دو هزار کـوزه گـويا و خـموش

  هــر يک به زبان حــال با مـن گفتند

  کو کوزه گر و کوزه خر و کوزه فروش

  شیخی به زنی فاحشه گفتا مستی

  هر لحظه به دام دگری پــا بستی

  گفتا شیخا هر آن چه گویی هستم

  آیا تو چنان که می نمایی هستی

  آنان که ز پيش رفته اند ای ساقی

  در خاک غرور خفته اند ای ساقی

  رو باده خور و حقيقت از من بشنو

  باد است هر آن چه گفته اند ای ساقی

  هنگام سپیده دم خـروس سحری

  دانی که چرا همی کند نوحـه گری

  یعنی که نمودند در آیـینه صبح

  کز عمر شبی گذشت و تو بی خبری

  این چند رباعی از حکیم خیام تقدیم به شما امیدوارم پند پذیر باشید

 46. پوریا می‌گه:

  بدا به حال این مملکت که ترک و فارس نمی توانند در کنار هم و با هم زندگی کنند . ای کاش این رسم اختلاف های قومی و قبیله ای برداشته شود .
  این اختلافات در نهایت جز تجزیه و هرج و مرج و جنگ و برادر کشی حاصلی نخواهد داشت و در نهایت به سود دشمنان ترک و فارس تمام خواهد شد .
  همه ما در مرزی مشترک به نام ایران زندگی می کنیم . سرزمینی با قابلیت های فراوان که برای هر کدام از ما روزی های فراوان قرار داده .
  هم وطن به این اختلافات پایان بده تا شکوه ایران سهم تک تک هم میهنانمان باشد . ترک و فارس و عرب و بلوچ و … هر کدام قطعات پازلی هستند که با کامل کردن یکدیگر نقشه ایران را کامل می کنند . سرزمینی که همه ما در آن دارای تاریخی مشترک هستیم . چه کسی می تواند ادعا کند از ژنی کامل و یکدست برخوردار است . همه ما اجدادمان از ترک و عرب و فارس آمیخته است . زبان و فرهنگ و تاریخمان نیز همینطور . ما از هم جدا نیستیم .

 47. حجت می‌گه:

  من به عنوان يك جوان تورك مي خواهم بگم فقط يكي از حرفهاي آقاي دانشطلب !!!!روقبول دارم واون اينكه درآذربايجان تعصب قومي هرروز زيادتر ميشه دليلش هم نادان هائي مثل آقاي دانشطلبند من وقتي ميبينم اساسي ترين حقم يعني زبان مادري از من گرفته شده طبيعي است كه ديگر به فكروسعت ايران نخواهم بودوسرمايه وميراث اجدادي ام وفرهنگ وتاريخم رابه هم خانه بودن با موجودات گزنده اي مثل آقاي دانشطلب نخواهم فروخت ومن حفظ هويتم رانه در جنگ با همسايه ها بلكه در بيشتر وبهتر انديشيدن وساختن وآفريدن مي بينم والبته به شخصي كه به فردوسي شعر گفت ميگويم با اينكه فردوسي لفظي متعصانه داشته ولي بوسيله شعر خود باعث احيا واژه ها وزبان خود شده واين كارارزنده ايست

 48. zxc می‌گه:

  من بی هویتم
  روز اول مدرسه بود رفتم سر کلاس چقدر با حال بود همه هم سن بودیم و ناگهان دیدم یکی امد که گفت من معلمتونم برعکس بقیه شهر ها اوایل انقلاب در شهر های ترک نشین بچه ها زیاد فارسی بلد نبودند و در حقیقت پروژه پارسی سازی تازه شروع شده بود نشستیم سر کلاس خانم معلم شروع کرد به فارسی صحبت کردن که اغلب بچه ها به سختی متوجه صحبت های خانم معلم میشدند و اولین چیزی که شروع کرد به ما یاد بده اب بود از بغل دستی من پرسید علی این چیه گفت سو بعد رو به من کرد پرسید من هم گفتم سو و برگشت گفت نه شما اشتباه میکنید این آب هست همه متعجب بودن و بعد مدتی همه ما بچه ها فهمیدیم چیزی بلد نیستیم و بعد ان رگبار کلمات جدید که کم کم زبان مادری ما رو عوض میکرد و انگار رقابتی بود که هر کسی زودتر زبانش عوض بشه اوله موقعی که میخواستیم بنویسم سو دستمان را می گرفتند و میگفتند بنویس اب و کم کم دستامون فارس شده بودند ولی دل و مغزمان ترک مانده بود و داشتیم تبریز بزرگ میشدیم تاریخ میخواندیم معلم میگفت عثمانی های ترک به ایران حمله کردند ولی شاه عباس با انها جنگید و ما کیف میکردیم و کشورمونو دوست داشتیم تا بالاخره کنکور دادم و اصفهان قبول شدم چون زیاد از تبریز بیرون نرفته بودم زیاد با جو شهرهای دیگر کشورم اشنا نبودم وقتی وارد اصفهان شدیم دیدم همه فارسی صحبت می کنند فهمیدم با من خیلی فرق دارن وقتی خواستم سوار تاکسی بشم راننده پرسید کجا می ری با لهجه ترکی گفتم دروازه شیراز راننده با نیش خندی تمسخر امیز گفت ترکی انگار اب سردی از بالا روی سرم ریختن داشت گریه ام میگرفت چرا در حالت مسخره مانند گفت ترکی من تا اون لحظه خودم را ایرانی میدونستم اما بیرون از تبریز منو ایرانی نمیدونستن رسیدم دانشگاه دیدم به نژادم به خانواده ام توهین میکنند و جک میگند و میخندند و کم کم از بس که این جک ها زیاد شده بودند عادت کرده بودیم کلاس طراحی اجزاء داشتیم استاد معروفی داشتیم که اول کلاس شروع کرد درس دادن و ما داشتیم تند تند می نوشتیم که وسط درس پرسید تو این کلاس که ترک نداریم تا خواستم بگم من حرفشو به سرعت ادامه داد ما چند ترک در کلاس بودیم استاد گفت یک تیر داریم که روش یک ترکعلی میذاریم و بچه ها شروع کردن به خندیدن و زیر چشمی به ما نگاه میکردن بچه های رشته فنی و مهندسی می دونند که در اینگلیسی به گشتاور می کویند ترک که معنی قدرت هم میده و من عصبانی شده بودم و وسط کلاس با عصبانیت پا شدم و گفتم استاد حالا اگه زیر این ترکعلی یه فارسعلی بذاریم چه بلای سر فارس علی میاد اخه تو اینگلیسی به نیرو فُرس می گویند و حکمت خدا عجب تشابهی حالا استاد و بچه های فارس چه سرخ شده بودند و به علت اینکه هیکلی و نترس بودم کسی جرات نمی کرد به من چیزی بگه و در نهایت استاد نیز از من معذرت خواست من خیلی دلم گرفته بود رفتم نشستم کنار سی و سه پل و گریه کردم در حال برگشتن به خونه بودم که دیدم یه اروپایی به اینگلیسی از من پرسید اینگلیسی بلدی به زور جوابشو دادم زیاد بلد نیستم و داشتیم دست پا شکسته صحبت میکردیم که پرسید اهل کدوم شهری گفتم تبریز دیدم خندید و شروع کرد به ترکی صحبت کرد وای خدا این المانیه چطور ترکی بلده بعد که پرسیدم چطوری ترکی صحبت میکنی گفت ترکی زبان بین المللی و در اغلب کشورهای اروپایی مردم ترکی بلدند و اقلیت ترک هم دارند بر عکس فارسی وای خدا یعنی چه از این لحظه من شروع کردم به تحقیق در مورد زبانم که تا اونموقع در باره اش چیزی نمی دونستم کتاب تاریخ که می خواندم می دیدم که عثمانیها ی ترک که با شاه عباس جنگیده بودند شاه عباس هم ترک بوده کعبه را عثمانیها به شکل امروزی ساختند و مشهد و شاه عباس ترک و هرچه در مورد زبان و تاریخ می خواندم بیشتر عاشق نژاد و زبانم می شدم و کم کم متوجه میشدم که چرا قوم پارس اینهمه به ما جک میگند چون یه عمر ما سوار اونایم و اونها به عنوان قوم ضعیف همیشه به ما سواری دادند و نسبتی که به ما میدن به علت عقده شونه مانند اینکه کسی که چشمش نمی بینه اسمشو میذارن چراغ علی یا کچل و زلف علی و فهمیدم چیزی که میخوان به ما بچسبونن بیشتر لایق خودشونه و بعد با خواندن کتاب فرهنگ فهمیدم این زبانی که به زور می خواهند به ما تحمیل کنند چقدر زبان ضعیفی هست اغلب کلماتش یا عربی یا ترکی و بعد فهمیدم که تاریخی که پارسها اینهمه پزشو میدن مال ماست و پارسها همیشه قوم ضعیف و ناتوان بودن که بغیر از شاهنامه نویسی و داستان گویی چیز دیگری از دستشون بر نمی یاد و بعد از مطالعه در مورد خودمون فهمیدم که ملت ترک ایران مانند نوزادهای هستند که در افسانه ها و حتی کودکی حضرت موسی اتفاق افتاده اند هست یعنی پیشگو ها پیش بینی کرده بودند که این نوزاد وقتی بزرگ شد در مقابل ظلم و بی عدالتی خواهد ایستاد و انها سعی در از بین بردن نوزادان می کردند ولی بالاخره این پیشگوی ها به حقیقت تبدیل میشدند و وعده الهی نیز تحقق می یافت و امروزه این نژاد پارس که خود را در مقابل ما قوی میدید الان می بیند که اطراف نوزادی که می خواستن به هلاکت برسانند و این نوزاد الان جوانی برومند و قوی شده و اطرافش که هم نژادان ترکش(اذربایجان-ترکیه-ازبکستان-قیرقیزستان-ترکمنستان-قزاقستان-…) که الان متوجه دسیسه این قوم پارس شدند به کمک ترکان ایران امده اند که لرزه به جان این قوم نژاد پرست پارس انداختند و جهان ترک در حال حرکت و پیوستن به هم و اتحاد بزرگی هست که نوید پیروزیهای بزرگ را میدهد

 49. علی می‌گه:

  بچه ها از بس که دعوا کردین خسته شدید من براتون یه شعر از زبان شاعر پارس پردوسی می نویسم و بعد ترجمه اونو به عربی
  هاف هاف هاف هاف هاف هاف

  ترکان به جنگ فارس کردند_فارسان ز ترس پارس کردند

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن: