یک برنامه‌ای بوده است همین پنج‌شنبه شب(+) که حدود چهارصد نفر از فعالان فضای مجازی با خانواده‌شان در آن حضور پیدا کردند. از قم و تهران و اصفهان و غیره. یک سری از دوستان نیز انتقادات و گیرهایی نسبت به این برنامه، و یا به بیخ و بن ِ این برنامه داشته‌اند.(یعنی اردوی سیصد نفره‌ی وبلاگ‌نویسان به بهانه‌ی حجاب و عفاف، سفر کاروان صد و بیست نفره‌ی وبلاگ‌نویسان به کربلا و این همایش چهارصد نفره) این‌که این نقدها و حرف‌ها و گاه غرغرها یک جایی ثبت بشود به نظرم خیلی لازم است. البت گیرها و نقدها، تنها به این برنامه خلاصه نمی‌شود و شامل دیگر برنامه‌ها هم ممکن است بشود.

دیگر این‌که هر یک از این موارد نه توسط همه، که ممکن است حتا توسط یک نفر بیان شده باشد و بنده چون برایم لیست کردن همه‌ی گیرها مهم بوده است، آن‌ها را یک‌جا آورده‌ام. اگر چیز مهمی از قلم افتاد بعدتر اضافه می‌کنم. به طور کلی، این نقدها و گیرها، توسط عده‌ای و بیش‌تر در شبکه‌های اجتماعی و در ارتباط‌های خصوصی بیان شده است که اکثرا با زبانی تیز و همراه با تمسخر، توهین و جوّسازی همراه بوده است.(به عنوان مثال، اثر ِ بعض ِ حرف‌های ایشان را می‌توانید در وبلاگ آقای دژاکام بخوانید + )

یک: شهرداری تهران چه ربطی به قم و شهرستان‌های دیگر دارد که برای این آدم‌ها وسیله گذاشته است که برای این برنامه به تهران بیاییند؟

دو: بودجه‌ی شهرداری مخصوص مخارج شهری‌ست و اگر همایش و نشستی به عنوان کار فرهنگی از بودجه‌ی شهرداری برگزار شود، «شبهه‌ناک» است. وبلاگ‌نویسان و فعالان فضای مجازی تا نسبت به درستی خرج این هزینه مطمئن نیستند، نباید از عواید آن بهره‌مند شوند.

سه: درست نیست این‌ها هرجا برنامه‌ای داشته باشند، بخواهند این‌گونه هزینه کنند. «این همه هزینه کردن» برای برنامه‌های‌شان چه لزومی دارد؟!

چهار: «این آدم‌ها» برنامه‌ای ندارند و باید با این‌ها برخورد کرد.

پنج: چرا با «پول بیت المال»، باید یک سری وبلاگ‌نویس و فعال فضای مجازی بروند کربلا و مشهد و غیره؟ چه دلیلی دارد؟ مگر وبلاگ‌نویسان و وبلاگ‌نویسی «چه اهمیتی» دارد که باید این همه برنامه برای‌شان تنظیم گردد؟

شش: به بهانه‌ی اعلام همبستگی با گرسنه‌های سومالی، یک سری همایش گرفته‌اند و دور ِ همی، این همه «ریخت و پاش» کرده‌اند و بیت المال را نفله کرده‌اند. اگر نیت‌شان خالص بود، به جای این برنامه، پولش را به سومالی کمک می‌کردند.

هفت: خواستند در این همایش با احساسی کردن فضا، سر خیلی‌ها را شیره بمالند تا به سمت «یک جناح سیاسی» متمایل شوند. این افطار یک افطاری ِ سیاسی بوده است.

هشت: این‌که آن شب باران آمد و نتوانستند افطاری بدهند، یعنی کارشان «مشکل» داشته است؛ خداوند جزای این‌ها را داد.

نه: ما تا به حال از کلیت این دست برنامه‌ها، «هیچ فایده‌ای» ندیده‌ایم مگر «پر شدن جیب» یک عده‌ی خاص.

ده: فردی که «سر گروه» این ماجراست، به عنوان یک حزب اللهی، «هیچ کار مشخصی» ندارد و من با سرگروه شدن چنین آدمی به شدت مخالفم.

یازده: این که شهرداری بیاید بودجه‌اش را به «یک» آدم بدهد که «بدون هیچ برنامه‌ای» این بودجه را هزینه کند، به شدت اشتباه است و باید با آن برخورد کرد.

دوازده: ما به این افطاری رفتیم اما به خاطر «حرام بودن پول شهرداری» و «حرام بودن پول چنین برنامه‌هایی» از افطاری آن‌ها نخوردیم و بعضی از کسانی هم که خوردند باید «رد مظالم» بدهند. کسانی که از این افطاری خوردن، حرام‌خوری کرده‌اند.

سیزده: کسانی که در این مراسم به عنوان شرکت‌کننده بودند، به ظالم کمک کرده‌اند. کسانی که در این برنامه نه تنها حضور پیدا کرده‌اند که در اجرای آن نیز کمک کرده‌اند، خودشان حتما مشکلی داشته‌اند و در ظلم ِ ظالم شریک بوده‌اند و آدم‌های به شدت بی‌بصیرتی بوده‌اند.

چهارده: برنامه‌های حزب‌اللهی‌ها باید تک‌جنسیتی برگزار شود. کسانی که برنامه‌هایی با حضور خانم‌ها و آقایان برگزار می‌کنند و یا در این جلسات حضور پیدا می‌کنند، باید نسبت به ایمان‌شان مشکوک باشند.

پی‌نوشت یک: زمین بازی را و نقش‌های‌مان در این زمین بازی چه باید باشد، حرفی‌ست که کلی‌تر است و شاید در یک پست دیگر باید به آن پرداخت. پستی که دلیل‌های این‌که «چرا حزب‌اللهی‌ها نتوانسته‌اند جمع‌ها و تشکل‌های سایبری خود را سامان‌دهی کنند» را بیان کند و محدوده‌ی مخاطبان فعالان سایبری را تا حدی مشخص کند. و مهم‌تر این‌که با این نوع اتفاق‌ها در فضای مجازی باید چه‌طور برخورد کرد و آیا همراهی ما موثر است و چگونه باید باشد و یا اگر موثر نیست، در چه حد باید مخالفت کرد و چه‌قدر باید این مخالفت را ابراز کرد و الخ. به نوعی نیز، به رفتارشناسی برخوردهای این‌چنینی نیز پرداخته شود.

پی‌نوشت دو: البت می‌شد لیست تمام کسانی که در این مراسم شرکت کرده‌اند را نیز در این‌جا بیاورم و از ایشان بخواهم که اگر دوست دارند، نسبت به این پرسش‌ها پاسخ‌گو باشند. اما به قطع و یقی نرسیدم که این کار را بکنم.

میثم رمضانعلی  |  ۰۶ شهریور ۱۳۹۰  |  سیاست  |   17 نظر


 1. نرمولک گفت:

  اینها رو ولش… من الان متحول شدم میخوام به ایازی رای بدم برای ریاست جمهوری! هه هه
  اسمایلی یک ساندیس خور افطاری خور

 2. طبا گفت:

  اول سلام
  دوست من ای کاش کمی با تامل بیشتر می نوشتید شما که اینقدر اطلاعات و تجربه داشتید خب چرا رفتید که بخواهید افطاری نخورید !!؟؟؟ دوست من من با نظر شما که عده ای در پی سوئ استفاده از جوانان عزیز هستند کاملا موافقم اما علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد .. استاد ارجمند زن ها و مردها همگی بخشی از جامعه اند و نادیده گرفتن هر کدان بد است و انفکاک آنها نیز همینطور اگر بر و بچ حزب اللهی واقعا حزب اللهی باشند یک همایش تک جنسیتی یا دو جنسیتی برایشان فرق نمی کند !!! دوست من درضمن یک بچه حزب اللهی باید آنقدر مواظب حرف زدنش باشد که به راحتی بهانه ای به دست دیگران ندهد
  ولی به هر حال وب خوبی دارید موفق باشید و به ما بسرید

  میثم رمضانعلی: به نظر شما به ابتدای نوشته توجه نکردید؛ این نقدها و گیرها، نقدها و گیرهای بنده به این اتفاق نیست؛ این پست صرفا گردآوری نقدها و گیرهایی بوده است که در دیگران در مورد این اتفاق داشته‌اند

 3. سلام گفت:

  بسیاری از انتقادات دلسوزانه و بسیاری دیگر از موضع حسادت است. قبل از هر چیز امیدوارم منتقدین حس رقابت و حسادت را کنار گذاشته باشند …

 4. طبا گفت:

  باز هم سلام
  استاد عزیز عرض من این است که طرح چنین مطالب کلا خوب نیست چون دیگرانی که نمی خواهند امثال ما و شما باشیم فقط و فقط دنبال بهانه اند و ما نباید این بهانه را به دستشان بدهیم

  میثم رمضانعلی: بنده هم با نظر شما موافق هستم که : طرح چنین مطالب کلا خوب نیست چون دیگرانی که نمی خواهند امثال ما و شما باشیم فقط و فقط دنبال بهانه اند و ما نباید این بهانه را به دستشان بدهیم؛ برای همین هم این پست رو نوشتم که حرف‌ها مشخص بشه و معلوم بشه و قابل تمیر باشه که دوباره اشتباهت تکرار نشه

 5. سلام.
  در اول راهید. سال ها پیش که مجمع وبلاگ نویسان و هیات بلاگ از این مراسم ها برگزار می کرد نیز این حرفا و حدیث ها بود. اصلا نیازی به اهمیت نیست.این ها حواشی است و توجه به حواشی آدمی را از اصل مسیر باز می دارد. والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا…
  باید با اقتدار و قوت به راهی که با آن اعتقاد دارید عمل نمایید.

 6. یاس خاکی گفت:

  سلام!!
  چه حرف های خنده داری.
  چقدر فکر کردند تا این حرف ها به ذهن مبارکشون رسیده؟؟؟؟
  از قدیم میگن : کافر همه را به کیش خود پندارد.
  دوستان عزیز:
  مرز گناه کار و با تقوی همین جاست.
  ان بعض الظن اثم –
  فکر میکنم یک بار دیگه باید سوره ی حجرات رو بخونین.
  مطمئناً دیروز خوندین. پس لطفا عامل به آیات خدا باشید.

 7. سلام.
  حالا که بناست در تاریخ ثبت بشه؛ من هم باید بگم که با این داستان از طرف شهرداری و نیت اون مشکل دارم.
  این موضوع را هم به طور رسمی و علنی بعد از اختتامیه مراسم قبلی با آقای حکمت مطرح کردیم.
  رسما از اینکه از بچه های وبلاگ نویس به عنوان سیاهی لشکر مراسم های خودشون استفاده کرده بودند انتقاد کردیم.
  صرفا جهت ثبت در تاریخ. 🙂

 8. سلام مجدد.
  بیایید موج سواری کنیم.
  با مطلبی در این خصوص در خدمت دوستان هستم.
  http://mahdi-kh.persianblog.ir/post/132

  میثم رمضانعلی: خوندم اخوی

 9. و لینصرن الله من ینصره.
  اگر نیت خدایی باشد کاری به رطب و یابسی که می بافند نباید داشت که :
  ان الله یدافع عن الذین آمنوا
  و اما تصدیق نیت و حساب رسی به آن ، بسی سخت است .

 10. محسن گفت:

  ما مردمی هستیم که تو اخبار زنده ایم و تو آمار مرده ایم. فقط از ما سو استفاده میشه و هیچکی به فکر ما نیست. فقط منتظر امامم مهدی میمونم تا بالاخره تو کشور من و در تمام دنیا عدالت رو برقرار کنه.

 11. سلام
  فاخلع نعلیک…
  شور تشنگی بروز شد.

 12. حسن. گفت:

  سلام. یک سوال
  چقدر از هزینه سفر کربلا مگر از بیت المال داده شده؟ خود بچه ها حدود ۴۵۰ تومان داده بودن نه؟

  میثم رمضانعلی: سلام؛ نخیر؛ هر نفر ششصد و یک هزار تومان داده برای سفر

 13. حسن. گفت:

  هزینه کل سفر حدودا چقدر بوده؟ میدانید؟

  میثم رمضانعلی: من نمی‌دونم هزینه‌ی این سفر چه‌قدر بوده دقیقا. اما من نگاه که کردم به کاروان‌هایی که می‌برن، از ششصد و سی و اینا بوده تا حدود هفتصد تومن.

 14. میترا گفت:

  سلام. سفرهای هوایی به عتبات عالیات از ۵۷۰ تومن شروع می شه تا ۶۵۰ تومن. بسیاری از این ایرادهایی که اینجا گرفته شده واقعا مسخره بودند. من موندم چطور بچه های عرزشی روشون می شه این ایرادات رو از هم بگیرند و واقعا از این رفتارشون خجالت نمی کشند؟ والله من که هیچ سنخیتی با شما ندارم از خوندن این مطالب خجالت کشیدم و با خودم گفتم چقدر بعضی ها می تونند بی منطق باشند.

 15. امین گفت:

  سلام
  در صورت تمایل برای تبادل لینک خوشحال میشم وبلاگ خوبتون رو اد کنم
  یاعلی(ع)

 16. رضا نیوز گفت:

  بسمه تعالی
  با سلام، احتراما ضمن عرض ادب محضر مدیریت محترم این وبلاگ، به عرض می رساند گاها به شما سر می زنم و از مطالب زیبا و پر مغزتان استفاده می کنم. کار حضرتعالی قطعا نشانگر زحمت فراوان و حوصله وافر شماست که بسیار قابل تقدیر می باشد.
  اینجانب در وبلاگ نوپای خود و در جهت بهره مندی از تجربیات جنابعالی و دیگر دوستان، منتظر نظرات و پیشنهادات شما می باشم. در پایان خواهشمند است درصورت صلاحدید و اگه قابل دونستید، بنده را لینک نمائید.
  با تشکر- پایگاه تحلیلی و اطلاع رسانی رضانیوز
  reza-news.blogfa.com

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن: