اعلامیه حقوق بشر را باید کسی صادر کند که انسان را در درجه‌‏ای عالی‏‌تر از یک ترکیب مادی ماشینی می‌‏بیند، انگیزه‏‌ها و محرک‌های انسان را منحصر به‏ امور حیوانی و شخصی نمی‌‏داند. برای انسان وجدان انسانی قائل است. اعلامیه بشر را باید شرق صادر کند که‏ به اصل «انی جاعل فی الارض خلیفه» ایمان دارد. و در انسان‏ نمونه‌‏ای از مظاهر الوهیت سراغ دارد، کسی باید دم از حقوق بشر بزند که‏ در انسان آهنگ سیر و سفری تا سر منزل «یا ایها الانسان انک کادح الی‏ ربک کدحا فملاقیه» قائل است.

اعلامیه حقوق بشر شایسته آن سیستم‌های فلسفی است که بحکم «و نفس و ما سوی‌ها فالهم‌ها فجور‌ها و تقوا‌ها» در سرشت انسان تمایل به نیکی‏ قائل‌اند. اعلامیه بشر را باید کسی صادر کند که به سرشت بشر خوش‌بین است و به حکم‏ «و لقد خلقنا الانسان فی احسن تقویم»» آن را معتدل‌ترین و کاملترین‏ سرشت‏‌ها می‌‏داند.

آنچه شایسته طرز تفکر غربی در تفسیر انسان است، اعلامیه حقوق بشر نیست. بلکه‌‌ همان طرز رفتاری است که غرب عملا درباره انسان روا می‌‏دارد، یعنی کشتن همه عواطف انسانی، به بازی گرفتن ممیزات بشری، تقدم سرمایه‏ بر انسان، اولویت پول بر بشر، معبود بودن ماشین، خدائی ثروت، استثمار انسان‌ها، قدرت بی‌‌‌نهایت سرمایه‏داری. که اگر احیانا یک نفر میلیونر ثروت خود را برای بعد از خودش به سگ محبوبش منتقل کند، آن سگ‏ احترامی مافوق احترام انسان‌ها پیدا می‌‏کند، انسان‌ها در خدمت یک سگ‏ ثروتمند به عنوان پیشکار، منشی، دفتردار استخدام می‌‏شوند و در مقابل او دست به سینه می‌‏ایستند و تعظیم می‌‏کنند.

شهید مطهری؛ نظام حقوق زن در اسلام؛ صفحه‌ی ۱۳۷

میثم رمضانعلی  |  ۰۷ خرداد ۱۳۹۰  |  سیاست  |   7 نظر


 1. آرمان گفت:

  شهید مطهری را البته نمیشود دوست نداشت و البته نمیشود نگفت که مغالطه ی قشنگی انجام نداده!!
  شما بردارید این اعلامیه و در پی نوشت همین مطلب آن بخشهای حیوانی و منفعت پرستانه و خوار شمارنده ی انسان را از درونش بیرون بکشید تا ما هم بفهمیم!!
  استاد بزرگوار به خق مغالطه کرده اند! چیزی را به چیز دیگر مقایسه کرده اند! شما چرا میپذیرید؟؟! جای سوال پیش نمی آید برایتان که خب این حیوانیت کجاست در این اعلامیه؟
  شما بفرمایید کجای اعلامیه انگیزه انسانی ندیده در انسان؟
  همان شهید بزرگوار میگفت که عقل پیامبر باطنی است، به حکم همین عقل مغالطه ی بزرگوار بد جور در ذوف میزند….

  میثم رمضانعلی: یک بار دیگر تیتر مطلب را بخوانید. بحث در مورد ِ عبارات و محتوای ِ متن ِ بیانیه نیست. در مورد صادر کنندگان ِ بیانیه است. بیانیه رو یه متن فلسفی می‌دونه که توسط ِ غرب ِ مدرن صادر شده. در حالی که غرب، در فلسفه‌اش شأنی که برای انسان قائل شده، شأنی دون و پست هست. به شما پیش‌نهاد می‌کنم بردارید و یک بار این فصلی که این متن توش هست رو از روی کتاب بخونید. تعجیل‌تان در پاسخ دادن و گیر دادن برام خیلی جالب‌ه. و این تعجیل‌تون باعث اشتباه‌تون می‌شه.

 2. بنيامين گفت:

  وبلاگ ” خروش ملت” در راستاي اعتراض به تطهير سران فتنه و خواص بي بصيرت و نيز حملات ناجوانمردانه به دولت ولايتمدار راه اندازي شد. ” واكاوي رابطه دكتر احمدي نژاد و رهبر انقلاب” مطلب جديد اين وبلاگه. آينده از آن حزب اللهي ها است.
  پسر هيچ ندارد نشان از پدر

 3. آرمان گفت:

  دوست من تعجیلم رو بزنید به حساب اینکه کارم طوری هست که معمولا پشت کامپیوترم و نوشته اتون رو تو ریدر دیدم…

  ضمن اینکه دقیقا برای همین که شما فرمودید میگم مغالطه فرمودن استاد! وقتی میگید کسانی اون بیانیه رو نوشتن که شان انسانی پست وحقیری برای انسان قائل هستن این از نظر منطقی میرسونه که پس باید بیانیه ای که از این فلسفه ی دون مایه ی پست نگر به انسان بیرون میاد محتوای دون و پست داشته باشه! در صورتی که اون بیانیه اتفاقا بسیار بلند نظرانه و ریشه داره و به اساسی ترین چیزهایی اشاره میکنه که انسان به معنای حقیقی نیاز داره! اینکه اساسا پذیرفتن هر دین زمانی نزد خداوند ماجور خواهد بود که بدانی برای چه؟ چگونه؟ با چه دلیلی و به چه روشی به دست اورده ای؟ نه هرکی هرکی! اسمی! اتفاقی! حالا شاید من و تو اشتباه کنیم اما این اشتباه ِ برامده از انتخاب ِ صادقانه از اتفاقی کسب کردن یک چیز باید که ارزشمند تر باشه! عموما کسانی که به دنبال کلیت دین هم بروند با درصد کمی از خطا شبیه هم میشوند….به هر حال …. نمیشه شما از دل یک سیستم فاسد ِ لجن زار که داری از نظر فلسفی خباثتش رو اثبات میکنی یهو یه چیز خوب بیرون بکشی که! میشه؟ پس نتیجه منطقی حرف استاد باید این باشه که ماحصل یک فلسفه ی پست و دون نگر به انسان باید پست و دون باشه! و این دقیقا اشتباه بزرگ استاد هست و چیزی که من اسمش رو میذارم مغالطه! در حقیقت جناب مطهری مسوول عواقب حرفی هم که میزنن هستن دیگه نه؟ این نتیجه ساده دقیقا از حرف ایشون بر می یاد!

  اگر نوشتن نظر و آن هم بدون بد و بیراه گفتن نامش گیر دادن است بد نیست در این نظر دانی را ببندید اگر نه که نامش را گیر نگذارید و یا از کنارش رد شوید یا گیر بودنش را نشان دهید…. حالا ما تعجیل کردیم ببخشید! اما دقیقا بفرمایید اشتباهمون کجاست که حکم کلی صادر کردید؟! شاید نظرهای قبلی هم ناراحتتون کرده باشه اما خب بلاگ نویسی این قصه ها رو هم داره دیگه…. اونجا هم اگه پرت گفتم خوشحال میشم بفرمایید از تعجیل و اشتباه در بیام….

 4. با سلام
  مطلب شما در پایگاه خبری تحلیلی جهان در بخش وبلاگ ها منتشر شد.
  با تشکر

 5. مدیریت سایت گرداب گفت:

  “یا شاهد”
  مدیرمحترم وبلاگ “هابیل”

  با سلام و ادب
  ضمن قدردانی از تلاش متعهدانه شما به اطلاع می‌رساند‌ این پست از وبلاگ جنابعالی در بخش “در حاشیه” سایت گرداب قرارگرفت.

  با سپاس فراوان
  مدیریت سایت “گرداب”

 6. با توجه به هک وبلاگم و حتی تا حدودی در آستانه فیلتر شدن آن پیش رفتم(در چند روز گذشته ) ،دردنامه ای را نوشتم با نام “چرایی فیلترینگ سلیقه ای وبلاگها” که دانستن نظر شما دوست عزیز هم در این مقوله برای من مهم است _سربازان خودسر امام زمان _

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن: