صفر

آهستان، آهستان، آهستان. این را سه بار نوشتم که یادم باشد. حالا برویم سر ِ اصل بحث.

یک

تعارف که نداریم. داریم؟ احمدی‌نژاد گند زده است. حتا از گند هم یک چیزی بدتر. این هم به معنی این نیست که دیگربه مرحله‌ای رسیده است که باید طرد شود. به هیچ‌وجه. هنوز احمدی‌نژاد شرف دارد به خیلی‌ها. ادبیات و گفتمان‌ش هم انقلابی‌تر از هر رئیس جمهور دیگری بوده است و هست. چه خاتمی ِ سکولار و چه هاشمی ِ سازنده‌گی و چه موسوی ِ لج‌باز.

گفتمان ِ احمدی‌نژاد و ادبیاتی که در سخنان‌ش به کار می‌برد خیلی هم خوب است و عالی! اما این گندهایی که می‌زند هم گندهای ِ خیلی عالی‌ئی است. ربطی هم ندارد که من و تو به احمدی‌نژاد رای دادیم یا ندادیم؛ که رای ما نه به فرد، که شخصی بود که گفتمانی خاص داشت. احمدی‌نژاد هم هنوز رئیس جمهور است و قابل احترام و خیلی‌ها همین را هم نمی‌خواهند. برای همین است که احمدی‌نژاد هنوز ارزش خیلی چیزها را دارد. ادبیات‌ش هم هنوز ادبیات خوبی‌ست. اگر چه همین آدم با این ادبیات ِ خوب، گند هم زده و یحتمل باز هم گند خواهد زد. یک ذره که فکر کنی می‌فهمی که احمدی‌نژاد هم آدم است و گند هم زده است. خلاص!

تعارف که نداریم. داریم؟

دو

بازی را من و تو باید دست بگیریم، نه یک موجودی به اسم مشائی. یعنی من و تو باید موضوع‌سازی کنیم و گفتمان و از این جور چیزها. من و تو باید موضوعات را داغ کنیم و اصلی‌ها را به جای فرعی‌ها بزرگ توی چشم بیاوریم. نه یک موجودی مثل مشائی.

راست‌ش من اصلن خوش‌م می‌آید از این مشائی. نه از خودش که بوی ِ گند اومانیسم می‌دهد. بل از این که می‌تواند این همه کار انجام بدهد. روزنامه و هفته‌نامه و این همه سایت و این‌ها. با یک مزخرفی که می‌گوید، موج راه مي‌اندازد. حال تو بگو دیوانه‌ای یک سنگی …. خیلی‌ها دیوانه‌اند و این‌قدر نمی‌توانند دیوانه‌گی کنند خوب است دیگر. نه!؟ یکی بتواند این همه کار را یک دستی انجام دهد ایولا ندارد!؟

حداقل‌ش مثل کروبی نیست که آن‌قدر گیج و گنگ باشد که نتواند ترجمه‌ی عربی یک شعار را معنا کند و توی مناظره ضایع بشود. آن‌قدر گیج و گنگ باشد که کرباسچی ِ هم‌راهش سرش را شیره بمالد و آخر سر برود و به موسوی رای بدهد! کلن آدمی که دو جین بتواند کار انجام دهد ارزش دارد به پر و پاچه‌اش پیچید.

سه

احمدی‌نژاد در گذار است به نظر. یعنی دارد تغییر می‌کند به سرعت. دارد از یک دوره‌ای وارد یک دوره‌ی دیگری می‌شود و آدمی که در گذار است، در یک وضعیت ِ برزخی‌ست. این‌که شاید خیلی‌ها دل‌سرد شده‌اند از احمدی‌نژاد، برای همین است که دارد گذر می‌کند از احمدی‌نژاد قبلی. این‌جا باز تاکید می‌کنم که دل‌سرد شدن به معنی این نیست که پیشمان از رای به او هستند که موقع رای دادن و وقت مقایسه، یک موی احمدی‌نژاد می‌ارزید به کل هیکل کروبی و موسوی؛ رضایی هم که بی‌خیال.

کلا می دانید که حزب‌الله بند و در بند ِ یک آدم نیست. حزب‌الله در بند یک جریان است و آن را می‌خواهد به سرانجام و به انجام برساند. حال هر کس تقوا داشت و دو جین عمل ِ درست و درمان، هم‌راه حزب‌الله هست و اگه نداشت هم که هیچ.

چهار

یک نکته‌ی دیگری هم بگویم که احمدی‌نژاد خیلی خوب است. همین احمدی‌نژاد هنوز ارزش‌ش خیلی بیش‌تر از یک دو جین حزب و آدم ِ سیاسی ِ باندباز و پوزیتیویست و اومانیست است که روی مبل نشسته‌اند و برای مردم تره هم خرد نمی‌کنند. همین!

میثم رمضانعلی  |  ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۰  |  سیاست  |   17 نظر


 1. قلی گفت:

  یه سوال: آهستان آهستان آهستان، خوب بعدش؟

  میثم رمضانعلی: بعدش هم در ادامه‌اش نوشتم دیگه

 2. وحید گفت:

  آقا گیجی کروبی به فریبکاری محمود نمی ارزد که روزنامه اعتماد را با اعتماد ملی مثلا اشتباه گرفت و به کروبی میگفت در روزنامه شما عکس زن بنده رو انداختن؟!!!!

  من گیجی رو نرجیح میدم به فریب! شما چطور؟

  بعد این سوال چیش میاد که چطور مشایی بوی گند اومانیستی میدهد و احمدی نژاد نه؟ زور زدن برای جدایی این دو کاری بیهوده است! محمود هر روز اسفندیارش را تایید میکند دوست من! بنشین ببین باید چه موضعی بگیری و از این سردرگمی چگونه باید خارج شوی! بسیاری دوستان شما ناگزیر هی اسفندیار را از محمود جدا میکنند!!!

  در ثانی، به گمان من اسفندیار اتفاقا عموما حرف حساب میزند و مصباحیون میدانند با این حرفها بساطشان چیده میشود، همین است که فحش بارانش میکنند! موج انداختن ساده نیست، باید حرف جان دار زد که اسفندیار میزند و آقایان را ترس بر میدارد!

  حالا بماند که به این حرفها که میزند ایمان هم دارد یا اساسا کل قصه یک بازی است….

  آدمی با شعار ها و حرفهای نخ نما شده که نتیجه اش جز زندان کردن و فریب دادن و دروغ بافتن نیست نمی تواند بازی بدست بگیرد حضرت والا…. لحظه ای تصور کن که رسانه ما بخواهد راست بگوید! یا در کنار آن رسانه ی دیگری باشد که راست بگوید و مردم به آن دسترسی داشته باشند! حساب همه ی این مدعیان امروزی با کرام الکاتبین است که اساسا جز فریب ندارند و جز به اتکای آن نمانده اند که ان اوهن البیوت لبیت العنکبوت… فرو خواهند ریخت…

 3. روزنوشت گفت:

  سلام. بسیار مفید و مختصر … 🙂

 4. مسافر گفت:

  سلام
  بیان نظرات نباید با نسبت دادن القاب و توهین صورت گیرد،مراقب باشید که از مولایمان جلو نزنید!!!
  (ترجیح دادم که تا آخر نخونم…)

 5. محمد گفت:

  ۱: در انسان بودن احمدی نژاد شکی نیست اما گند زدن احمدی نژاد منحصر به دیروز و امروز نیست. خیلی ها پیش بینی می کردند او روزی رهبری را هم پشت سر بگذارد که گذاشت. مثل اینکه یادتان رفته روزهای اولی که هنوز رسما دوباره رئیس جمهور نشده بود چگونه یک هفته، نامه ی رهبری را پنهان کرد. همین کروبی گیج بعد از نامه ی رهبری به مجلس برای قانون مطبوعات بدون هیچ حرفی و حدیثی، بدون سوال راجع به ارشادی یا مولوی بودن نامه بلافاصله با وجود مخالفت زیاد نمایندگان بررسی آن قانون را متوقف کرد.
  ۲: نظر من هم مثل وحید است که جدا کردن احمدی نژاد و مشایی کاری است بیهوده که این روزها مد شده است. این جدا کردن عذر بدتر از گناه است. اگر مشایی اومانیست است باور کنید احمدی نژاد از او اومانیست تر است اگر مشایی به ولایت اعتقادی ندارد احمدی نژاد در این خصوص از او جلو تر است.
  مگر کارها و حرف های مشایی غیر از تئوری دیپلماسی عمومی است که احمدی نژاد با افتخار آن را بارها در همان مناظره های کذایی بر فرق رضایی و کروبی کوبید. جناب واقع بین باش.
  ۳: ای کاش این گذار احمدی نژاد را بیشتر روشن می کردی. تو را به خدا بر اساس کدام منطق واژه ی گذار را استفاده می کنی. احمدی نژاد سال ۸۴ چه فرقی با الان کرده، نحوه ی حرف زندنش، عمل کردنش، یاران گرمابه و گلستانش، هیچ چیزی عوض نشده. زمان گذشته و همه چیز شفاف تر شده است. الان گرد و خاک فرو نشسته و عرضه ی جولان فراخ تر شده همین. گفتم که خیلی ها چه سکولارها، چه اصلاح طلبان، چه عقلای اصول گرا و خیلی های دیگر پیش بینی این روز را می کردند وشد آن که نباید می شد.
  ۴:می دانم حزب الله در بند آدم نیست، به فرد فکر نمی کند و برایش مهم نیست احمدی نژاد و کسی دیگر. اما بچه حرب اللهی، ها خط کش بگذارید و مقایسه کنید چند بار از رهبری در دوران اصلاحات برای اموری اینچنینی خرج شد، چند بار شان رهبری اینقدر پایین آمد. مقایسه کنید. به یاد بیاورید اگر رهبری در روزهای اولیه پس از انتخابات اینچنین از احمدی نژاد حمایت نمی کرد الان ایشان چه وضعی داشتند. برنامه های صدا وسیما آن روزها را دوباره مرور کن اگر تمام بزرگانی که حتی بعضی هایشان با چوب احمدی نژاد نواخته شدند دفاع نمی کردند ایا آلان ایشان هنوز بر خر مراد سوار بود. بچه حرب اللهی باید حساب هزینه و سود را داشته باشد. اینقدر که برای احمدی نژاد خرج شده آیا ارزشش راداشته است.
  ۴: موسوی لجباز، کروبی گیج، خاتمی سکولار و رضایی بی اهمیت هنوز دلشان برای این کشور و نظام می سوزد. عناد و دشمنی و حرفی اگر هست برای چیزهای دیگری است که این روزها همچون متاعی بی ارزش خریدار ندارد. ای کاش، ای کاش روزی نرسد که بچه حزب اللهی ها سر در گریبان فروبرند و خجالت زده شوند از حمایت کسی که تیشه بر ریشه همه چیز می زند. بچه حزب اللهی احمدی نژاد همان مشایی است.

 6. یکی گفت:

  پای مطلب احمدی نژادی های آهستان نوشته بودم که:
  “بیشتر هم دل نگران بعد احمدی نژادم.زمانی که اگر کسانیبه نظرات علما بی اعتنایی کنند نتوانیم انتقاد کنیم که احمدی نژاد چنین کرد،کسی حرف از رابطه با آمریکا زد نتوانیم حرف بزنیم که دولت ولائی!؟ چنین کرد و….”هنوز هم پای حرف خودم هستم.نسبت به برخی نظراتت تردید جدی دارم و اگر این نوشته ردیه یا جواب و یا پاورقی ای بر مطلب آهستان بود من طرف امیدخان را دارم.اما،
  کلهم نوشته ات”شطح”خوبی بود!

 7. Farid گفت:

  این نوشتار که توسط یک وبلاگ‌نویس هوادار احمدی‌نژاد نوشته شده است؛ بیشتر باید روانکاوی شود تا تحلیل سیاسی. چراکه:
  ۱- ناراحتی و عصبانیت نویسنده از اتفاق اخیر و اتفاقات گذشته توسط آقای احمدی‌نژاد و حواریونش کاملا مشهود است
  ۲- نویسنده سعی می‌کند این عصبانیت را به‌گونه‌ای به تصویر کشد که احساس ضعف به نمایش گذاشته نشود. به عبارتی دیگر منتقدان و مخالفان از ناراحتی او و دیگر احمدی‌نژادی‌ها خرسند نشوند
  ۳- ادبیات به کار رفته اصلا نشان از تمرکز فکری نویسنده ندارد. سکته‌های بیش از حد در متن و به کار بردن کلماتی بی‌جا تاییدی بر این ادعاست
  ۴- نویسنده سعی کرده است که تمام فعالیت‌های آقای احمدی‌نژاد و تیمش را به حساب اعضای ستاد انتخاباتی او و هوادارنش واریز کند و از اصول و باورهایی حرف بزند که همان حرف‌های آقای احمدی‌نژاد است. این در حالی است که با واقعیت کنونی در تضاد است و امروز از ارتباط ارگانیک و فکری آقای احمدی‌نژاد با هوادارن قبلی‌اش خبری نیست
  ۵- نویسنده سعی کرده تا میان دو کفه آقای مشایی و اصلاح‌طلبان ، طرف آقای مشایی را بگیرد تا کفه سیاسی‌اش و دیگر همفکرانش سبک نشود و به نوعی تضعیف روحیه این روزها را جبران کند
  ۶- نویسنده به رغم ادبیات کاملا محاوره‌ای و عامیانه به کار رفته در نوشته‌اش، سعی کرده با شعار و آرزویی جدی و متعالی مطلب را تمام کند تا به نتیجه دلخواهش یعنی تقویت روحیه خود و دوستانش کمک کند

 8. فرهاد گفت:

  امیدوارم همه دوستان فرمایشات رهبری در جمع مردم استان فارس را شنیده باشند

 9. سلام:
  مودبانه تر می نوشتید بهتر نبود؟؟؟
  من از شما تعجب می کنم..انتقاد وارده اما نه اینجوری….
  بهر حال خوشحال شدم که به سایتتون اومدم.
  مایل بودید یه سر به وب من بزنید و اگه لایق دونستید تبادل لینک کنیم
  دلتون اروم

  میثم رمضانعلی: کجاش بی‌ادبی بود؟

 10. عبدالله گفت:

  من به موسوی رای دادم و قبول دارم لج بازه تو که نیستی چرا نمی خوای اشتباهت رو قبول کنی؟ کسی که چندروزه نمی خواد حکم رهبری رو قبول کنه لج باز نیست؟ تو هم بهتره مثل آهستان اعتراف کنی

 11. سلام ميثم جان.
  زمان دقيق نوشتن اين متن را نمي‌دانم و بر همين قرينه از نظر دقيق الانت بي‌اطلاعم. اما در خصوص متني كه نوشتي اختلاف سليقه بسياري داريم. با كلمه به كلمه سطر آخرت مخالفم:
  (یک نکته‌ی دیگری هم بگویم که احمدی‌نژاد خیلی خوب است. همین احمدی‌نژاد هنوز ارزش‌ش خیلی بیش‌تر از یک دو جین حزب و آدم ِ سیاسی ِ باندباز و پوزیتیویست و اومانیست است که روی مبل نشسته‌اند و برای مردم تره هم خرد نمی‌کنند. همین!)
  به نظرم تك تك آن يك دوجين آدمي كه گفتي، حتي مي‌تواني به قرعه نام هركدامشان را كه خواستي برداري، به الان احمدي‌نژاد شرف دارند. منظورم دقيقا همان آدم‌هاي سياسي باندباز پوزيتيويست و اومانيستي است كه روي مبل نشسته‌اند و …
  طبق آنچه گفتي احمدي‌نژاد در حال گذار است؛ اما بر خلاف آنچه گفتي ديگر نبايد رويش حساب كرد. اگر با تيپ‌پا بيرونش نمي‌اندازيم فقط به جهت مصلحت است…

 12. علیرضا گفت:

  سی سال و اندی شما و پیروانتان بر مسند قدرت چه اصول گرا چه اصلاح طلب به نام اسلام دروغ ریا تزویر خشونت بر سر مردمانمان پیاده کردید خسته شدیم از آن رهبر فرزانتان که نایب خداست فکر می کنید وقتی امامتان ظهور کند اولین کارش لشکر کشی به بلاد کفر آمریکاست یا نابود کردن این حکومت به اصطلاح اسلامی که به اسم اسلام با خود اسلام جنگ و مردم و جوانانمان را با گفتن نام یا علی شکنجه و تجاوز می کند اگر اسلام شماست لعنت بر چنین اسلامی
  عمر تفکرات شما به پایان رسیده است مردمان ما فهمیم تر از گذشته شده اند
  این حکومت و ولایتتان ارزونی خودتان مطمئن باشید روزی سزای اعمال خودرا خواهید به امید آنروز
  مرگ جمهوری اسلامی

 13. موجی گفت:

  ان شاء الله همه از امتحانات الهی سر بلند بیرون بیاییم و این انقلاب به کوری چشم دشمنان اسلام به سر منزل مقصود برسه.
  خدا خیرت بده.

 14. بيد مجنون گفت:

  بله ادبيات ايشان بسيار زيباست :
  ممه را لولو برد.
  از بالا تا پايين دولتو شستند.
  آبو بريز اونجات كه ميسوزه!
  پس فردا هم ميخاد بگه :
  آمریکا یادت باشه نشاشیدی شب درازه
  آمریکا،انگلیس،مسکو این همه چریدید دنبتون کو؟
  با تحریم هیچی نمی شه این حرفا واسه فاطی تمون نمیشه
  آمریکا این که می گی تحریمه آفتابه خرج لحیمه

  عجب ادبيات سنگين و زيبايي!!!!

 15. بيد مجنون گفت:

  احمدي نژاد در حال تغيير است! بله!
  تغيير رو به عقب و ارتجاعي!
  ابتدا همه ما ميمون بودي ايم گويا! من نميگويم داروين گفته والا!

 16. حاج محمد گفت:

  http://hajmohammad.ir/archives/834

  باشد که راه درستی را در پیش گرفته باشیم .

 17. فریبرز گفت:

  من یکی از انهایی هستم که نه تنها به اقای احمدی نژادبلکه در همه پرسی بوجود امدن جمهوری اسلامی نبز رای نداده ام و هیچگاه هم ایمان به این رژیم من دراوردی در قرن ۲۱ انهم در ایران ندارم اما با مطالعه قانون اساسی ایران درک کرده ام که در این جریان (خلع وزیر اطلاعات )برابر همان قانون اساسی خودشان که این اقا قسم به ان یاد کرده اند حق انتصاب و خلع وزرا را دارد پس به نظر من حداقل ایشان در این مورد گند نزده .

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن: