نحوه‌ی برخورد نامناسب با نوشته‌ها و وب‌نوشته‌ها، خیلی وقت است دامن ِ وب‌لاگ‌ستان را گرفته است و گیر داده به حلقوم‌هایی که رسانه‌ای جز یک وب‌لاگ ِ زپرتی ندارند. آیا ما همه‌مان، حسین قدیانی هستیم؟ آیا لازم است همه حسین قدیانی باشیم؟ مگر حسین قدیانی چیست یا کیست که باید همه، حسین قدیانی باشند؟

مقدمه

قدیانی، پس از حماسه‌ی نهم دی‌ماه هشتاد و هشت و پس از فروکش کردن فتنه‌ی انتخابات، مطالب‌ش را در قالب ِ وب‌لاگ منتشر کرد. یعنی زمانی که بصیرت عمومی افزایش یافته بود و فتنه، تا حدود زیادی دفع شده بود. پس از حضور چشم‌گیر امت مسلمان در راه‌پیمایی نهم دی و حضور دانش‌جویان در شانزده آذر و حضور دانش‌آموزان در سیزده آبان و الخ. یعنی قضیه‌ی وب‌لاگ‌نویسی قدیانی، یک چیزی‌ست بعد از فوران ِ بصیرت ِ ملت که اوج‌ش در نهم دی‌ماه بود.

ـ وب‌لاگ‌نویس ِ ارزشی در برابر ِ وب‌لاگ‌نویس ِ حزب الله

فیل‌ترینگ، این عامل ِ امنیت ِ جمهوری اسلامی، دامن ِ وب‌لاگ‌نویس ِ ارزشی ِ وب‌لات ِ قطعه‌ی ۲۶ را گرفت. این بار اما به بهانه‌ی انتشار ِ نامه‌ای خطاب به رئیس قوه‌ی قضائیه که در آن، حسین قدیانی، آملی را بازخواست کرده بود و گاه به تمسخر گرفته بود و یقه‌گیری که چرا در مسیر خواسته‌های رهبری و مردم حرکت نمی‌کنی و چرا عدالت را در باره‌ی هم‌خون‌های خودت اجرا نمی‌کنی و الخ. علت ِ فیل‌تر شدن ِ وب‌لات ِ ۲۶، انتشار این نامه بود، نه زنازاده خواندن یا حرام‌خوار بودن ِکسی که به قدیانی نقد وارد کرده بود!(رجوع کنید به آرشیو ِ چند ماه ِ پیش وب‌لاگستان، بخشی از لینک‌ها را در این‌جا می‌توانید بیابید) آن بار اما قدیانی، نه یک بار و نه در قامت ِ یک مطلب، بلکه به تعداد به فحش و ناسزا و تهمت‌پراکنی به بخشی از بدنه‌ی وب‌لاگ‌نویسان ِ حزب الله، پرداخته بود و چه باک که برای دست‌گاه قضا، تهمت‌زدن و ناسزا و زنازاده خواندن و حرام‌خوار خواندن دیگری، مصیبت‌ش کم‌تر است از پاچه‌گیری رئیس قوه‌ی قضائیه! و خواننده‌ی گرامی می‌داند که برخی خون‌ها، سرخ‌ترند!

ـ آیا قدیانی، فقط یک نفر است؟

قدیانی یک نفر نیست. اصلا برای بنده هیچ‌گاه خود ِ قدیانی مهم نبوده است. بل، وب‌لاگ‌ها و وب‌لاگ‌نویسان زنجیره‌ای برای‌م اهمیت داشته است. دقت کنید که وب‌لاگ‌های زنجیره‌ای با زنجیره‌ی وب‌لاگ‌نویس‌ها دوتاست و به گمان بنده، دومی ارزش‌مند و اولی، گاه مخرب است. خوش‌بختانه و یا متاسفانه، اکنون دست بردن به قلم و نگاشتن در مورد چگونگی ِ اتصال این زنجیره به موسسات و نهادهایی مگو، به مصلحت نیست و فرصت و رخصت دیگری می‌طلبد که امیدوارم حالا حالاها میسر نشود. هرچه، ما با طیف ِ وب‌لاگ‌ها، وب‌سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی و اکانت‌هایی در شبکه‌های مجازی مواجهیم که سعی در بازی‌گردانی ِ عرصه‌ی نت دارند. کسانی که خوب یاد گرفته‌اند که کسی را فرصت ِ بزرگ شدن دهند و ابزارهای ِ در اختیارشان را مصروف ِ مأموریت‌ها کنند. چه در قالب خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری تحلیل و چه در قالب شبکه‌های اجتماعی داخلی و چه در  قالب سرویس‌های وب‌لاگ‌دهی و چه حتی در قالب شوراهای فعالان نت! انسان ِ مأمور، از هر ظرفیتی برای انجام مأموریت‌ش باید استفاده کند.

ـ آیا طرف‌داران انقلاب اسلامی به جمهوری اسلامی می‌تازند؟

به ظاهر، ما با دو چیز مواجهیم؛ مفهومی به نام انقلاب اسلامی که شاید از چهل و دو آغاز گردید و یک مفهوم دیگر به اسم جمهوری اسلامی که از پنجاه و هشت، شکل گرفت. و آن اوائل، فاصله‌ای میان این دو وجود نداشت. رفته رفته و شاید پس از هشت سال دفاع مقدس، حزب الله به چیزی دست به گریبان شد، که دور از آرمان‌های انقلاب اسلامی بود. رفته رفته فضای تهاجم فرهنگی ِ رسیده به تهاجم ِ فکری، وضعیت را بدتر می‌نمود. این چنین بود که بازگشت به آرمان‌های انقلاب اسلامی، تشنه‌گی ِ حزب الله را بیش از پیش افزون نمود. و ایران با سخن‌رانان و تئوری‌پردازانی مواجه شده بود که جز رهبری، اکثر نهادها و شخصیت‌های جمهوری اسلامی را در مسیری بر خلاف ِ مسیر انقلاب اسلامی به تصویر می‌کشیدند و همه را به باد انتقاد می‌گرفتند. انتقادها گاه به شدت سهمگین و وحشت‌ناک و گاه با زبانی به شدت تیز بیان می‌شد. این چند روزه نیز این برداشت قوی‌تر می‌شود که اشخاصی وجود دارند که میان انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی، مرزی قائل شده‌اند و حاضرند جمهوری اسلامی را تحت ِ فشار ِ انقلاب اسلامی قرار داده و له کنند. این‌چنین است که قدیانی و بخشی از بدنه‌ی وب‌لاگ‌نویسان ارزشی نیز انقلاب اسلامی را مهم‌تر از جمهوری اسلامی می‌پندارند.

آیا خون حسین قدیانی از دیگران رنگین‌تر است!؟

در طول یک‌سال گذشته، بدنه‌ی وبلاگستان شاهد ِ فیل‌تر شدن و مسدود شدن بخشی از نمایندگان حزب الله در نت بود. وب‌لاگ‌نیوز، مدرسه ما، اسماعیل نیوز، آهستان، خاطرات جبهه، دودینگ هاوس از مواردی‌ست که در حافظه دارم و ممکن است شامل دیگرانی نیز بشود. این وب‌لاگ‌ها، وب‌لاگ‌هایی معمولی و ساده نبودند و بعضی از آن‌ها جزء مشخص‌های وب‌لاگستان به شمار می رفتند. آهستان، وب‌لاگی که در زمان فتنه، به حق پرچم‌دار ولایت بود و نشان داد که ادب و منطق ِ انقلاب اسلامی، می‌تواند راه‌گشای ِ روزهای فتنه گردد. آهستانی که یک تنه، رسانه‌ای به تاثیر ِ صدا و سیما، اما در نت شد. دیگران ِ فیل‌تر شده و مسدود شده نیز به همین منوال. اما فریادی رسا بلند نشد. نه این‌که این وب‌لاگ‌ها، مهم نبودند، که بودند و نه این‌که حق‌شان ضایع نشده بود، که شده بود، بلکه این وب‌لاگ‌نویسان به وب‌لاگ‌ها و وب‌سایت‌های زنجیره‌ای و بعض ِ موسسات متصل نبودند تا مورد حمایت رسانه‌ای و یا پشتوانه‌ی ارتباطی قرار بگیرند؛ شاید خود نیز علاقه‌ای به این‌گونه پیگیری کردن‌ها نداشتند.

ـ وضع ما و اوضاع ِ قاراشمیش‌مان را عشق است، زنده‌باد کمیته‌ی ضدوب‌لاگ‌نویسی

اوضاع ِ خوبی نیست البت. حیرت می‌کنم که مسئولین ِ سیاسی و فرهنگی و اجتماعی‌مان، ما را درگیر ِ چه مزخرف‌ موضوعاتی کرده‌اند. و چه ساده‌، عرصه‌ی دعوا را می‌کشانند به موضوعاتی که بیش‌تر شبیه ِ حرف‌های خاله زنکی است. حرف‌هایی که در شأن جمهوری اسلامی نیست. در شأن قوه‌ی قضائیه نیست. من می‌دانم و حتم دارم که قدیانی ِ برادر و دوئل ِ تصویرگر و عکاس ِ مسلمان ِ تصویرساز، دل‌شان به حال این انقلاب می‌سوزد و مخلصانه و به دور از چشم‌داشت، به فعالیت می‌پردازند و این چنین رسم ِ مروت نیست که مورد شماتت قرار گیرند. اگر چه گاه، بی‌ادبانه حرفی و حدیثی نیز بسازند. شأن ِ جمهوری اسلامی، والاتر از این نحوه‌ی تعامل‌هاست که بر قدیانی و دیگران‌شان شد.

پست‌های مرتبط:

گفتمان ِ انقلاب اسلامی، مجموعه‌ای از نظرات ِ متناقض و متضاد نیست

قدیانی، بی‌ادبی و مرزبندی با بی‌ادب‌ها

میثم رمضانعلی  |  ۲۲ آذر ۱۳۸۹  |  انقلاب، رسانه  |   26 نظر


 1. غدیر گفت:

  خیلی قشنگ نوشتی. واقعا من متاسفم برای قوه قضائیه و دادستانی و …
  واقعا متاسفم. به نظرم نامه خود حسین قدیانی گویاترین پاسخ به همین عملکرد است.
  نوشته شما هم خیلی گویا و دوست داشتنی بود.

 2. روانشناس گفت:

  درود بر تو هابیل…عالی بود…کاش خیلی ها بفهمن که گره زدن آبرو و نام حزب الله و جمهوری اسلامی با نام های بزرگ هم اشتباهه،چه برسد به ابن الوقت هایی مثل حسین قدیانی…

 3. سلام
  خدا قوت
  باید یه فکر اساسی برااین قوه قضائیه بکنیم
  لینکت کردم

  میثم رمضانعلی:‏ بزرگواری کردی اخوی

 4. سلام داداش
  مجموعه دست نوشته های سایت تخریبچی در حمایت از حسین
  مارو همسنگر میدونید و برای نمایش اقتدار ارتش سایبری ایران ما رو هم لینک کنید علی علی
  http://www.takhribchimajazi.ir/dastneveshte
  http://www.takhribchimajazi.ir

 5. قدیانی گفت:

  بحث داغ بر سر موضوع حسین قدیانی و قوه قضائیه به بحثهای داغ بخش کامنتهای سایتهای ضد انقلاب هم حتی تبدیل شده و دست بر قضا خیلی هم پر بازدید شده این بحث توی بخش کامنتهای اون سایتها
  http://www.khodnevis.org/persian/permalink/9980.html

 6. رسول گفت:

  قدیانی قبل از ۹ دی هم در نامه به فرزندان شهید همت و باکری موضع خود را روشن کرده بود گرچه من همه مطالب قدیانی را نمی پسندم ولی این ادعای شما ظلم به اوست

  میثم رمضانعلی: چه ادعایی از بنده را نمی پذیرید؟!

 7. حسن گفت:

  لطفا براي برخورد با بچه حزب الهي ها اتش تهيه نريزيد
  برداران لاريجاني خودشون بلند چه کار کنند!

  میثم رمضانعلی: آتش ِ تهیه ای نیست. درد و دل و صحبتی ست که به بهانه عرضه شده است، همین! اگر ناحق است جناب روزی‌طلب، بنویسید کجای‌ش ناحق است. وگرنه که نصیحت کردن، آن هم با این لحن شما، خیلی جالب نیست

 8. سلام هم رزم عزیز
  با مطلب
  “به کجا چنین شتابان؟! (به بهانه ی فیلترینگ های عجیب و غریب اخیر)”
  به روزم
  خوشحال می شوم بخوانید و نظرتان را بگویید

 9. مبارز گفت:

  سلام
  حدود ۹۰ درصد سحنانتان را درست مي دانم
  و وقتي خواندم خوب يك وجه تازه اي بود
  منتها به نظرم افراد را صفر و صد نبينيم همين
  واگرنه حرفتان كاملا متين و درست است
  يا علي

 10. چهارنما گفت:

  بسیار متین بود

  مخصوصا اونجایی که مربوط به اتصال وبلاگ نویسان به مرکز قدرت بود.

  فیلتر شدن متناوب آهستان بدون سر و صدای خاص انجام می شد و فیلتر قطعه ۲۶ در حد اعتراض خیابانی پیش رفته

 11. کوهی گفت:

  ۱- آدرس قابیل را بلدی به من هم بدی؟
  ۲- من نه قدیانی را دیده ام و نه شما را. راستش را بگو.. هیزمهای تری که ایشان به شما فروخته را کجا انبار کرده ای؟
  ۳- من که هر چه مطالب آقای قدیانی را خواندم چیزی جز حقیقت عریان توش ندیدم. حالا به من ربطی نداره که ارگانی براش دل بسوزنه یا نه. من به عنوان یک ادم باید وظیفه خودم را انجام بدهم.
  والسلام

  میثم رمضانعلی: لازم نیست بیایید و ناشناس نظر بدهید و لیچار بار کنید و بروید. به وظیفه‌تان عمل کنید همان‌طور که در بند سوم گفتید. مگر وظیفه‌تان همین لیچار بار کردن باشد که قبل‌تر نیز توی این وب‌لاگ ثابت کرده‌ای همین‌طور است. خاطره‌تان هست که چندی قبل در این وب‌لاگ و ذیل مطبی که برای خانواده‌ی شهدای از دست رفته سال فتنه نوشته بودم همه‌ی نظام را به فحش کشیده بودی؟ بخشی از نظرت را بخوان: «شات آپ بابا ، مرتیکه این جوانهای رشید همشون بی شرفهایی ازقماش خودت که شرف و ناموسشون رو به اون ولی فقیه بی همه چیزشون فروختند شهید شدند . الان تو برای من شدی دایه مهربانتر از مادر اون موقعی که رهبر ….. برای اون تاج و تختش اشک تمساح می ریخت تا الاغهایی مثل تو رو خر کنه خون ملت رو بریزند خبری از این گه خوری ها نبود الان که فهمیدید به ته خط رسیدید دارید خودتون رو به کوچه علی چپ می زنی . آی پی منو هم بزن تا ببینم چقدر تخم داری بیای پیدام کنی.»
  می‌بینی؟ تو اصلا به فکر قدیانی و انقلاب نیستی. یک ضد انقلاب ناشی هستی که از باب گذران اوقات‌ت به این مزخرف‌گویی‌ها کشیده شده‌ای. امیدوارم خدا هدایت‌ت کند. همین

 12. حاج محمد گفت:

  بسیار خوب
  مثل مطلب امید حسینی عزیز منطقی نوشتی برادر.
  من اعتقادم اینه که حسین قدیانی قلم خوب و هنرمندانه ای داره . باید تعدیل و میزونش کرد و ازش استفاده کرد . والله اعلم

 13. رها گفت:

  سلام.با اجازه لینک شدید به یک وبلاگ کوچک؛ یاری بفرمایید تا ماهم بزرگ شویم.
  ضمنا در بین مطالبی که تا کنون خواندم در مورد حسین قدیانی این مطلب بهترین بود. البته در گودر دیدم که نظرات دیگرن هم همین است تقریبا…

 14. سلام

  معرفی یکی از شهدای مدافع بسیجی فتنه سبز که اسمش در هیچ لیستی نیست: شهید مهدی رضایی

  خیلی تلاش کردم برای شناساییش.

  یاعلی منتظرم. لطفا اطلاع رسانی کنید برای رسوایی بیشتر جنبش لجن و همچنین بیان مظلومیت این شهدا و معرفی آنها

 15. سلام هم رزم
  داغِ داغ
  “نظر صریح امام خامنه ای در مورد ماجرای قدیانی – قوه ی قضاییه”
  منتظرتم
  یا حق

 16. پورتال تخصصی صداوسیما گفت:

  سلام علیـکم
  احتراما، به استحضار می رساند معاونت رسانه مجازی صداوسیما در صدد راه اندازی یک پورتال تخصصی علوم سیاسی می باشد.
  یکی از فعالبت های ما در این سایت تهیه يادداشت و تحلیل در باب مسائل مربوط به ایران در یکصد سال اخیر است؛ بدین منظور از حضرتعالی تقاضامندیم که ما را در اين امر یاري کنید.

  اگر یک شماره تماس در اختیار ما قرار دهیدما در اسـرع وقت از طریق تماس نیـز این موضوع را با حضرتعالی پیگیـری خواهیم کرد.

  با تشکر
  مسئول واحد مطالعات ایران معاصر
  پورتال تخصصی صداوسیما

  میثم رمضانعلی: لطف کنید و شماره‌ی تماس‌تون رو همین جا برای بنده بگذارید تا تماس بگیرم

 17. باسلام. بیا به تلخک قصیده ی رهبر را بخوان.

 18. ملک محمدی گفت:

  سلام اخوی.
  خدا قوت.
  من چند وقته دنبال “مهار امحراف”ـم.
  پیش رئیس انتشارات ابتکار دانش هم رفتم. اما سودی نداشت.
  میدونم شما خوندیش. میتونی راهنماییم کنی از کجا گیرش بیارم.
  (فایلشو نداری؟)

 19. مرتضی گفت:

  سلام اخوی
  اگه این لینک وبلاگ ما را اصلاح کنی ثواب داره هااااا
  🙂

 20. یک دوست گفت:

  سلام برادر.شما در جریان فعالیتهای این مراکز و موسساتی که گفتی بوده ای و هستی. انگیزه و دغدغه فعالیتها را هم می دانی.ماموریتی هم اگر باشد همان امر مولایمان است که مامورمان ساخته به عمار بودن.واقعا در قصه قدیانی حمایت ها خودجوش بود و سازماندهی نشده بود.نمی دانم مشکل شما با این فرزند شهید رویش انقلاب که البته خالی از خطا هم نیست چه چیزی می باشد؟ولی من فکر میکنم فضای وب محل مناسبی برای مطرح کردن اختلافات خانواده انقلاب اسلامی نیست.والله المستعان

 21. داداش ما هیچ جوره جزء رفقای شما نیستیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  http://www.takhribchimajazi.ir/high-binande/44-high-binande/933-ghazafi

  میثم رمضانعلی: هستی خ! چی شده مگه؟

 22. […] آیا خون حسین قدیانی از دیگران رنگین‌تر است!؟ […]

 23. محمـــــــــــــــــــــــــــــــــــــود گفت:

  به نظر من جزو کسانی هستید که تصور می کنید کار نیک (عمل صالح) انجام می دهید ولی در آخرت از زیانکاران خواهید بود!
  خدا عاقبت به خیرمان کند

  میثم رمضانعلی: به نظر من جزو کسانی هستید که تصور می کنید کار نیک (عمل صالح) انجام می دهید ولی در آخرت از زیانکاران خواهید بود!
  خدا عاقبت به خیرمان کند

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن: