ـ شاید وقتی عنوان یادگار ِ امام بر حاج احمد خمینی گذارده شد و ایشان به این تعبیر، مورد خطاب قرار گرفت، كسی فكر نمی‌كرد كه سرنوشت ِ این واژه‌ی خاص، به فرزندِ حاج احمد، یعنی سیدحسن خمینی منتقل شود.

ـ سیدحسن خمینی، به عنوان ِ یكی از مهم‌ترین اعضای خانواده‌ی امام مطرح است.  كسی كه در پژوهشكده‌ی امام خمینی مسئولیت دارد و تولیت ِ موسسه‌ی تنظیم و نشر آثار امام خمینی بر عهده‌ی اوست. كسی كه سایت ِ موسسه‌ی تنظیم و نشر آثار امام، وی را آیت الله عنوان نهاده است.

ـ سیدحسن خمینی، به طور مرتب، هر سال در مراسم ِ چهاردهم خرداد ماه و پیش از سخن‌رانی رهبری دیده می‌شود و به عنوان سخن‌ران ِ ثابت این مراسم شناخته شده است.

ـ سیدحسن خمینی، جوان ِ خوش‌سیما، مودب و در عین حال صریح ‌اللهجه‌ای‌ست كه انتساب‌ش به خانواده‌ی امام، حساسیت ِ سخنان‌ش را زیاد كرده است.

ـ چندین ماهِ پیش بود كه صحبت‌هایی در خصوص سیدحسن بر زبان‌ها چرخید و بر روزنامه‌های تیتر شد و نوشته‌های بسیاری پیرامون آن منتشر شد. وضعیت اسفناك ژورنالیسم و فعالیت‌های سیاسی و بی‌ادبانه، كه همنشین ِ روزانه‌های ما شده است، آن‌قدر دامنه گرفت كه یكی از نزدیكان امام نیز، در هنگام سخن‌رانی دنیا را وداع گفت و هیجان ناشی از آن، به بدنه‌ی روزنامه‌ها و توده منتقل شد. جالب آن‌كه، اشخاصی به عنوانِ مدافع ِ جریان ِ امام و اشخاصی به عنوان جریان ِ ضد امام مطرح شدند و روزنامه‌ها هر چه چرند بود نوشتند و بر آتش ِ این مورد افزودند و آن را تبدیل به قائله‌ای برای تفرقه‌افكنی كردند.

ـ روزنامه‌های جریان‌های به اصطلاح اصلاح‌طلب، سیدحسن را مورد تمجیدهای مكرر قرار دادند و جریان مخالف آن را اصول‌گرایان خواندند و در افواه عمومی، جبهه‌ی اصول‌گرایان را متهم بهِ توهین به امام كردند. جریانی كه در زمانه‌ی خاتمی نیز داد ِ آزادی سر می‌داد و پشت پرده، از زن ِ سعید امامی استنتاق می‌كرد و به اسم ِ بازجویی، وی را شكنجه می‌كرد. همان جریانی كه خاتمی، در سخن‌رانی آخرش در دانشگاه طهران، مورد سرزش قرار داد.

ـ به طور اطمینان می‌توان گفت كه خانواده‌ی امام، مثل خانواده‌های دیگر نباید مورد توهین قرار گیرند و بی ربط نیست که احترام به ایشان، احترام به امام پنداشته شود و خطابِ به ایشان، در بردارنده‌ی احترامی به فراخورِ این خانواده و شخصیت امام باشد. اما این نباید بهانه‌ای برای این باشد كه در اعضای خانواده‌ی امام، عصمت پذیرفته شود و اشتباه ایشان به نیشِ نقد و بررسی سپرده نشود.

ـ هر چه بود، گذشت.

ـ سید حسن خمینی، هر كه باشد و منتسب به هر جریانی که باشد، از خود علامت‌هایی بروز می‌دهد كه حاكی از دل‌بسته‌گی و تعلق خاطرش به جریانی‌ست كه اكنون جزء مسئولین پژوهشكده‌ی امام خمینی هستند و دوستانی هستند كه به جبهه‌ای خاص تعلق دارند. نظرات و حركت‌های گاه به گاه سیدحسن خمینی نشان از آن دارد كه می‌خواهد با رسایش پالس‌هایی به مردم، خود را حامی جریانِ خاصی معرفی كند.(و شاید به تعبیری امام را) این حركت و این سوگیری، خواسته یا ناخواسته، این‌گونه در عموم، نمود دارد.

ـ آخرین باری كه این اتفاق افتاد، همایشی بود كه میرحسین موسوی آن را ترتیب داده بود و خاتمی در آن به سخن‌رانی پرداخت. همایشی كه همه‌گان در سیاسی بودن‌ش اتفاق نظر دارند و می‌دانند كه همایشی‌ست برای بازی‌ها و فعالیت‌های سیاسی در راستای انتخابات ریاست‌ جمهوری.

ـ در افواه عمومی و عامه، این‌گونه جا انداخته‌اند كه خانواده‌ی امام نمایندگان امام هستند و همین امر باعث گردیده است، مواضع خانواده‌ی امام و به خصوص، یادگار ِ یادگار ِ امام دارای اهمیت ِ خاصی باشد. در حالی كه نظرات ِ شخصی این خانواده، از دختر امام و غیره گرفته تا نوه‌ها و دامادها و غیره، نظرات شخصی‌ست كه نظرات لزومن نظرات امام نیست و در كنار صدها و هزارها نظر دیگر باید دیده و بررسی شود. نظرات امام، همان حرف‌هایی‌ست كه منتظر شده است.(البت یكی از آشنایان می‌گفت در نسخه‌های جدید، بعضی بخش‌های حرف‌ها حذف گردیده است. الله اعلم. ممنون می‌شوم اگر می‌دانید تذكر دهید.)

ـ هر چه باشد، سیدحسن خمینی، منتسب به امام است و شاید اگر این انتساب نبود، چنین حساسیتی نیز روی ایشان وجود نداشت. اگر منتسب نبود، می‌توانست برود و سرش را بالا بگیرد و بگوید بنده عضو حزب ِ فلان هستم و غیره. اما به نظر، جایگاهی كه ایشان در آن قرار دارند، دارد مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد. جایگاهی كه باید تریبونی برای جریانِ‌ خاصی نباشد. امیدوارم این‌گونه نماند.

میثم رمضانعلی  |  ۱۱ بهمن ۱۳۸۷  |  سیاست  |   2 نظر


  1. حمیدآقا گفت:

    سلام!
    اتفاقا همین نکته رو ما هم در مورد سپاه گفته ایم!! در مورد بسیج!! جایگاهی كه باید تریبونی برای جریانِ‌ خاصی نباشد. امیدوارم این‌گونه نماند.جایگاهی باشد نه فقط در هواداری شخص! که در هواداری فکر!
    باشد که چنین باشد.
    ارادت!

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن: