خیلی طول كشید تا وقت كنم و چیزی بنویسم. به حتم هم آنی نشد كه گل‌پر ِ گل‌دختر انتظار داشت. هرچه، یك چیزهایی در باره‌ی حجاب و این‌ها نوشتم به بهانه‌ی دعوت‌ شدن. يك سري مطلب هم هست در مورد ِ اساس ِ حجاب و پوشش ِ زنان در اسلام كه متفاوت ِ از نظريه‌هاي فعلي‌ست و چون فكر مي‌كنم داد و بي‌داد راه مي‌اندازد و الآن هم وقت ِ داد و بي‌داد نيست مي گذارم براي يك فرصت ِ ديگر.

…………………………..

یك:

هفته‌ی پیش در مراسم ِ افطاری، منزل ِ یكی از اقوام، یك نفر در ِ گوشی از من سوال كرد كه: “خانم‌ها می‌تونن بدون ِ چادر هم نماز بخونن؟” من هم جواب دادم كه: ” اسلام حجاب رو مطرح كرده،‌نه چادر رو” و حالی‌اش كردم كه چادر یك گونه‌ی حجاب است و شاید گونه‌ی كامل ِ آن هم باشد و الخ.

دو:

پسرها و خانواده‌های ِ مذهبی كه به دنبال ِ گرفتن ِ عروس می‌گردند، یكی از نكاتی كه توی ِ ذهن‌شان است و ملاك قرار می‌دهند حجاب ِ دختر است. چادری بودن یا نبودن، خیلی وقت‌ها ملاك ِ مهمی‌ برای این خانواده‌هاست. بعضی وقت‌ها، نوع و مدل ِ چادر ‌ِ دختر هم ملاك است. این‌كه چادر معمولی می‌پوشدیا ملی و لبنانی و غیره. یعنی در ذهن‌شان این است كه چادر ِ معمولی‌پوش‌ها، بهتر از مدل‌پوش‌ها هستند و كسانی كه چادرهای ِ آن‌گونه می‌پوشند ممكن است قرتی باشند و سوسول و غیره. یعنی یك جورهایی، در ذهن‌شان این است كه كسانی كه واقعن چادری هستند و محكم می‌خواهند چادر بپوشند، به حتم چادر ِ معمولی سر می‌كنند و از این مدل‌های جدید نمی‌پوشند. حال برای‌شان فرق نمی‌كند كه این چادرهای ِ جدید، پوشش و حجاب ِ كامل‌تری دارند یا نه. مهم این است كه به سمت ِ مـُـد رفتن و مدل‌های چادر نرفته باشد.

سه:

یكی از فامیل‌های‌مان برای مدت ِ سه چهار سال رفته‌اند یكی از این كشور‌های خارجه. خانوم‌شان هم مذهبی هستند و حزب اللهی و چادری و محجبه. چنان كه چادر و این‌ها یك قداست ِ خاصی برای‌شان دارند و خیلی مواظبت می‌كنند از حجاب‌شان. وقتی كه رفته‌اند، صحبت‌های ِ مرد ِ‌ خانه با هم‌سرشان منجر شده است كه ایشان چاد ررا به خاطر ِ شرایطی كه آن‌جا دارد و بد نگاه كردن‌ها و این‌ها كنار بگذارند و برای این هم از مراجع و علما سوال كرده‌اند و الخ.

چهار:

آن‌چه در رسانه به عنوان ِ سبك ِ زنده‌گی برتر و لایف‌استایل ِ الگو معرفی می‌شود، به شدت در جامعه به صورت ِ نوع ِ قالب در خواهد آمد. استفاده‌ی رسانه از زن‌های بی‌سواد، زن‌های سطحی، ‌زن‌هایی در خانواده‌هایی فقیر و زن‌هایی از این دست به عنوان ِ زنانی كه نوع ِ پوششان چادر است و معرفی كردن ِ این سبك ِ زنده‌گی، یكی از فجیع‌ترین كارهایی‌ست كه رسانه‌ها و بالاخص تلویزیون در سال‌های اخیر با تمام ِ توان در انجام آن موفق بوده‌اند. معرفی و این الگوسازی، اگر مورد نقد و اصلاح واقع نشود، ما هر چه هم كار كنیم، به همین راحتی‌ها نمی‌توانیم خیلی از كارها را پیش ببریم.

میثم رمضانعلی  |  ۲۰ شهریور ۱۳۸۹  |  زنان، فرهنگ  |   4 نظر


 1. راحيل گفت:

  نوشته‌هایتان چرا به گودر نمی‌یاد؟

  ميثم رمضانعلي: ظاهرن بايد اين رو اضافه كنيد به گودرتون:

  http://feeds.feedburner.com/habil_blog

  http://ramezanali.ir/feed

 2. راحیل گفت:

  ممنون
  ندیده بودم جواب را

 3. ريحانه گفت:

  با پستي در اين مورد به روزم.

 4. […] حساسیت ِ نگاه ِ ایرانی به پوشش زن و تعریف ِ بیش از نگاه ِ اسلام به نحوه ی پوشش، منجر به این شد که حجاب در ایران، به حجاب و پوشش ِ حداکثری منجر شود و این نوع نگاه  هنوز جاری ست و جریان دارد. چنان که با نگاه به دور و بر ِ خود می بینید که انتظارات از یک مسلمان ِ ایرانی(یک زن ِ حزب اللهی) در پوشش و حجاب، خاص و گاه بسیار متفاوت از دیگر مسلمان است. انتخاب مدل چادر، مقنعه و همه و همه، در این نگاه گنجانده می شوند.(جهت خوانش +) […]

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن: