من نمی‌دانم چرا باید درخواست شود که مفاد یک مذاکره، که برایش خون ریخته شده است و بدل به یک امر هویتی شده است، مخفی و محرمانه باشد. تیم ایرانی از چه چیزی هراس دارد و مگر چه دارد تقدیم غرب می‌کند که باید اصرار داشته باشد که مفادی که در بسته‌ی پیشنهادی‌اش است محرمانه باقی بماند.
صداها و خبرها و حرف‌هایی که در فضای رسانه‌ای رد و بدل می‌شود حاکی از آن نیست که بیش از این می‌شود به ظریف و تیم مذاکره‌ کننده‌ی هسته‌ای اعتماد داشت و اگر حتی اعتماد داشت، نمی‌توان چشم‌ها را بست و همه چیز را سپرد. چه کسی حق دارد این‌‌گونه محرمانه و مخفی، امری مهم را که ممکن است در آن امتیازهای نادرست به طرف غربی داده شده باشد را از ملت ایران پنهان نگه دارد. تیمی که بر خلاف تاکیدات عقلا، راه حل برون‌رفت از وضعیت فعلی را به جای استحکام داخلی و دیدن پاسخ در درون، تسامح با غرب در ذیل عنوان خنده‌دار گفت‌و‌گو و مذاکره می‌داند. چنین ایده‌ای نباید بتواند راحت و آسوده هر آن‌چه که می‌خواهد را در لایه‌ای مخفی و ذیل عنوان محرمانه پیش ببرد و مردم ایران زمانی از توافقات خبردار شوند که آب از سر گذشته باشد.
بیش‌تر از این تیم مذاکره‌کننده‌ی هسته‌ای، باید یقه‌ی سعید جلیلی و تیم مذاکره‌کننده‌ی سابق را گرفت که کجا هستند؟ آن همه شعار و داد و قال کجاست؟ مگر نه این است که دیدگاه‌شان غیر از دیدگاه ِ فعال کنونی است و اختلاف که چه عرض کنم، افتراق نظرهای جدی دارند؟ اکنون کجایند؟ کجا اجازه می‌دهد مصحلت که مثل بچه‌مثبت‌ها گوشه‌ای بنشینند و هیچ نگویند؟ نمی‌گویم جنجال کنند؛ اما وظیفه دارند به امر عقل، باب بحث و گفت‌و‌گوی علمی و منطقی را در این میانه باز کنند و اجازه بدهند که دیدگاه تیم فعلی در فرآیند درستی در کشاکش تضارب آراء، به بررسی کشیده شود. توجیه بدنه‌ی رسانه‌ای نسبت به اتفاقات یکی از وظایف اصلی تیم سابق است که ظاهرا به فراموشی سپرده شده است؛ به نام ِ هر چه و برای هر چه.
«اصلاح وضعیت سیاست خارجی، راه حل است»، انتخاب گزاره‌ي منفعلانه و تا حدی ظلم‌خواهانه‌‌ای‌ست که روی میز وزارت خارجه است و این عقب‌گرد نباید برای دولت کم‌هزینه باشد. چه تضمینی است دولتی که وعده‌ی «تحول اقتصادی در ۱۰۰ روز» را به «برنامه‌ریزی ۱۰۰ روزه» بدل کرد، فردا روزی «حل وضعیت سیاست خارجی» را به بهانه‌ي سامان دادن به اوضاع اقتصادی، قلب به «ارتباط مسالمت‌آمیز با آمریکا» برای رفاه خیلی بیش‌تر نکند؟ همان وعده‌ی «تحول اقتصادی در ۱۰۰ روز» که حسن روحانی هشت خرداد در برنامه‌ی با دوربین داد و اظهر من الشمس است و حضرات مشغول ماست‌مالی‌اش هستند.
که نه این‌که ما با ارتباط با آمریکا مخالف باشیم، بلکه آن طرف را شارلاتان‌تر از این حرف‌ها می‌دانیم و نگاه موافقان و مشوقان را در مودبانه‌ترین و خوش‌بینانه‌ترین صورت، ناشی از ساده‌اندیشی می‌دانیم.
بعد آدم می‌بیند که در شبکه‌های اجتماعی مختلف، دوستان مشغول خاله‌بازی‌های مرسوم هستند در این‌که آقای ظریف کمردرد دارد و چرا عکسش منتشر می‌شود و این من را یاد مصدق می‌اندازد و الخ. جمع کنید! بادبان‌ها را بکشید! کلاه‌های‌تان را قاضی کنید و پشت کلاس ِ منطقی بودن و زود قضاوت نکردن آن‌قدر پنهان نشوید که روزی سر بلند کنید که نه دیگر کشتی هست و نه قایقی که شما فکر ِ رنگ ِ بادبان‌ش باشید.

میثم رمضانعلی  |  ۲۵ مهر ۱۳۹۲  |  سیاست  |   24 نظر


 1. ناشناس گفت:

  آفرین

 2. رضوان گفت:

  فعلا محرمانس تابرن بادوستای اسرائیلیشون مشورت کنن تا سه هفته دیگه اگه اونا پذیرفتن به اطلاع مردم نامحرم هم میرسونن!

 3. من گفت:

  سلام از مذاکرات تیم قبلی چند تاشونعلنی شد ؟ و نتایج مذاکرات رو اعلام کردن که این ها اعلام کنند ؟

 4. احمرضا گفت:

  کفرمونا در اوردند

  • من گفت:

   جلیلی چقدر کفر ما را در آورد وشما دم بر نیاوردین ؟

   • حسین ج گفت:

    بدبخت مردمی که به این راحتی بهشون توهین میشه و درحالیکه یک طرف مذاکره اند از ان خبر ندارند اما اسرائیل که طرف مذاکره نیست جزئیات رو بدونه و روی سایتش بزاره
    طرفداران جریان آزاد اطلاعات و …. کجان یقه بدرانند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 5. سید احمد موسوی گفت:

  سلام.
  دفعۀ پیش هم همین بود
  همین روحانی می آمد می گفت همه چیز آروم است خوب است … عالی است و پیشرفت کردیم.
  و آخرش نسیم های بیانیۀ سعد آباد در آمد … و با سدّ رهبر انقلاب مواجه شد.

  ایندفعه هم احتمالا رهبر یک تنه هزینه اش را بدهد …. اگر ایندفعه به قول خودشان “جام زهر” ننوشانند.

  • احمد گفت:

   سلام.
   به سید احمد موسوی:
   سبحان الله!
   تحریف تاریخ در روز روشن!

   برادر عزیز سری به خامنه‌ای.آی.آر بزنید و بعد تاریخ سازی کنید.
   رهبری در زمان مذاکرات حسن روحانی و بیانیه سعدآباد، بارها و بارها از “خط و مشی” او دفاع کردند.
   جهت جلوگیری از تحریف تاریخ می‌گویم: “رفع پلمب از فعالیت‌های هسته‌ای، پس از انتخاب دکتر احمدی نژاد (که در انتخابات شعار انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست سر داده بود) اتفاق افتاد و نه قبلش.” می‌توانید به تمامی منابع سر بزنید و تاریخ فک پلمب را هم ببینید.

   ضمن اینکه احمدی نژاد چند سال بعد در یک سخنرانی گفت “…من به مقام معظم رهبری پیشنهاد دادم در همان دولت رفع پلمب صورت بگیرد و ایشان هم لطف کردند و پذیرفتند”.
   الان هم که رهبری صحبت از نرمش قهرمانانه می‌کند، کدام جام زهر؟! مگر خود ایشان روحانی را یک “انقلابی” و دولتش را یک دولت “مطلوب” ندانست؟!
   ولایتمدار باشید…

 6. یک بنده خدا گفت:

  خودتون از این اراجیفی که نوشتید خجالت نمی کشید؟ تیم جلیلی کی گزارش کار مذاکرات رو به مردم داد که شما الان از تیم ظریف طلب مذاکره میکنید؟ اصلا شما کی هستید که طلب گزارش میکنید؟ اسرار نظام را باید به شماها که کینه های شکست انتخابات رو میخواید الان خالی کنید بگن که با یک حرف و حدیث نپخته تمام زحمات رو به باد بدید؟ اصلا شما کی هستید که خودتون رو صاحب همه چیز در این مملکت میدونید؟ همین شماها نبودید که از پای قطع شده جلیلی کوهی از تقدس ساختید؟ شما کی هستید که منت خون شهدا رو بر سر مسئولان مملکت میگذارید؟ یک مشت کاسه داغتر از اش ..از صدق سر امثال شماها مملکت به زیر بار فشار تحریم داره از دست میره .رییس جمهوری که سنگش رو به سینه میزدید هشت سال تمام منابع و بودجه مملکت رو به باد فنا داد شماها لال بودید.الان هنوز صد روز نشده رجز چی رو میخونید؟ از خدا نمیترسید لااقل از کسانی که برای حفظ این انقلاب جان دادند خجالت بکشید که بعد از این همه گند کاری هنوز سر نشدید و سنگ خیانتکارانی چون جلیلی رو به سینه میزنید

 7. من گفت:

  اینطرف هم باید با رهبری مشوت کنند و بعد واردی را اعلام کنند نه این که با این وضع اقتصادی همه شکست ها وپیروزی ها رو اعلام کنند زمان جلیلی همه شما سکوت کرده بودین و به همون ادامه داشتن مذاکرات راضی بودین اما الان بعد از مذاکره اول انتظار چه چیز های دارید ؟

 8. فاتح گفت:

  شما اگر دو خط سواد سیاسی داشتی متوجه میشدی همواره در تمام طول تاریخ هیچ حکومتی! نیومده تمام و کمال هر کاری میکنه به مردم بگه! حتی اینکه در دوران جدید رژیم ها مستبد و خودکامه بعضا به سمت مهندسی اجتماعی و افکار عمومی روی آوردن بیشتر برای کنترل اجتماعی بوده به تبعیت از دموکراسی ها! و اون مقدار از حقایق هم که گفته شده برای این بوده که اگر روزی نیاز به فداکاری مردم بود عامل انگیزشی وجود داشته باشه!

  • مصطفی گفت:

   کاملا درسته. این یک امر عقلاییه. اما.. اما نه در صورتی که محتوای این مذاکره از جانب نمایندگان رقیب در اختیار رسانه های رقیب قرار بگیرد.. اگر محرمانه است برای هر دو و اگر همگانی برای هر دو.

 9. مرتضی گفت:

  «چه تضمینی است دولتی که وعده‌ی ?????? »
  مشکلی در متن است، اصلاح بفرمایید.

 10. محمد احمدی گفت:

  برادر
  خیلی خوشحالم که شما (که عادت دارید همه چیز را جنگی و میلیتاریستی و امنیتی ببینید!) بجای گرفتن باتوم در دستتان یاد گرفتید در شبکه های اینترنتی عین بچه ی آدم حرف بزنید! حالا که دو-سه تا از رفقای گردن نازکتان به تیر غیب مرداتان گرفتار شده و ارزش آزادی بیان را فهمیدید میخواهم بپرسم! شما چرا زمان جلیلی از این اوردها نمیدادید؟ آنموقع ها یادم است کلاه را کشیده بودید روی چشمتان!

 11. عارف گفت:

  شمایان ظاهرا از حضور ولایت در رأس امور نظر پوشانیده اید … یا اینکه حلوای #شکر آلود ریاست جمهور سابق و تیم مذاکره کننده جناب جلیلی به مذاقتان خوشتر آمده بوده … که اگر حق با شما بادبان کشیدگان سنگین مغز و خود برتر بین و کسانیکه از موضع بالا به مردمان ایران لقب “ساده اندیش” میدهند بود … تا کنون جنگی که ماهی پیش قرار به بالا گرفتنش در سوریه بود … ایران را نیز درگیر میکرد … شمایان همان دلق پوشان بی مغز و سرخورده از جمل و صفینید که نهروان را خوشتر میخواهید … چه که نه شرقی و نه غربی تان فقط های و هوی نه غربی اش مانده و شرقش دایه ی مهربان تر از مادر شده است.

 12. dsm1 گفت:

  اولا” همين آقایون اصلاح طلب زمان احمدی نژادراه تحریم وبازی دلاروبه غربیهایاددادند(وگرنه آمریکاییهاازاین ای کیوهاندارند)حالاکه قدرت دست خودشون افتاده توقع دارندامریکاسرخودشون درنیاره وبعدتومذاکرات خوش خدمتیهای خودشونویادغربیهامی آرندکه صدالبته محرمانه است.
  ثانیا”،من ازشمایه سوال دارم به نظرشماکدوم یکی بدتره :زمان قدیم آهن وفولادونفت این کشور مثلا” غارت میشدوتبدیل به بنزوکادیلاک میشداماحالاباارزهفت تومن همین منابع استخراج میشه(پیداکنیدپولش توجیب کی می ره)بعدباارز۳۵۰۰تومن فولادوموادپتروشیمی به مردم فروخته میشه وازهمه جالبترتبدیل به اعجوبه ای به نام پرایدمیشه (که دادحضرت عزرائیلوهم درآورده )وبادلار۷۰۰۰تومنی به خلق ا…غالب می کنند.
  به شمابگم همه امورات این کشورهمینجوریه .خنده داره که بااین وضعیت (تورم وبیکاری وشیشه وگرانی وکمبودسیب زمینی پیازمرغ تخم مرغ و…آماربالای طلاق وبزهکاری وازهمه شگفت انگیزترمسئولان نخبه که درهیچ کجای این کهکشان پیدانمی شن)میرن بادیپلملاتهای خبره دنیااصطلاحا” گفتگومی کنند.تاحالاش که مملکت سرپامونده ازسردعای امام رضا(علبه السلام)است والابااین مسئولای پاسخگووپیگیرازکجامعلوم شایدفرداموادرادیواکتیوسرازشیروماست مردم درنیاره

 13. محمد گفت:

  کار مثبت در عرصه ی مذاکره با کدخدایان پوشالی جهان جز با عقب نشینی،قبول ذلت و شنیدن وعده های سر خرمن امکانپذیر نمی باشد
  چاره،فقط تقویت ساختار درونی کشور و سامان دادن به هفدهمین اقتصاد دنیا می باشد
  منوط کردن حل مشکلات به توافق هسته ای،فرافکنی و پوشش دادن ضعف تدبیر مسائل داخلی ست
  البته تحریمها بی تاثیر نیستند ولی قابل مهار می باشند

  • مورد عجیب گفت:

   اقتصاد هفدهم؟ واقعا خنده دار است به یکباره ارزش پولی یک سوم می شود اقتصاد هفدهم؟ این همه گرانی در وضعیت خودرو مسکن اجاره خانه؟ اقتصاد هفدهم؟نکند شما هاله نور را دیدی؟ عزیز من کی مباحث مذاکرات در چند سال گذشته علنی بوده که الان باشد آخه؟ آقای جلیلی فقط یک کیف دستش می گرفت و می رفت و می آمد همین چه اتفاقی افتاد؟ مگر ولایتی و لاریجانی کار را تمام نکرده بودن چرا انصاف ندارید و یقعه محمود را نمی گیرید چرا سنگ اندازی کرد حرفی نزدید؟چرا به خاطر سرکاری که روسیه ما را گذاشته جلوی سفارت روسیه جمع نمی شوید و پرچمش را به آتش نمی کشید تا حالا بوشهر ده بار افتتاح شده و یک وات به ما برق نداده؟تاریخ بخوانید ببینید روسیه بیشتر به ما خیانت کرده یا آمریکا؟ از سال ۴۲ تا ۵۷ یک قرارداد بین ایران و آمریکا بیاورید که حق ایران پایمال شده باشد یا دیده نشده باشد؟نقل قول رفیق دوست سردار صنیع خانی و از همه مهمتر هاشمی رفسنجانی را نخوانده اید در رابطه با نظر امام در مورد رابطه با آمریکا؟همین که دولتی داریم اقتصاد را در گوجه فرنگی مغازه سر کوچه نمی بیند؟همین که هاله نور را نمیبیند و…خدارا شکر شما که دلتان هنوز برایش می تپد غیر ساده اندیشید.رهگذر گفته بود مردم کوفی مردک مگر امام نگفت که این ملت از ملت صدر اسلام هم بهترند راستی گاف های جلیلی در خصوص کارشناس الیزه و خاطرات روحانی و اون بیانیه ای که در استانبول داده بودند و ایرادات املایی و گرامری داشت را هنوز به یاد داریم مثل نامه ای که ستاد احمدی نژاد از به عنوان نامه بلر یاد کرد امضائ نداشت…غلط داشت…هیچ کشوری بدون توسعه سیاسی توسعه اقتصادی نخواهد داشت این ره که تو میروی به پیونگ یانگ است حاجی جالب است دوستان امنیتی طالب شفافیتند…خخخخخخخخ

 14. رهگذر گفت:

  آقا شما حیفی به خدا…
  قدر امثال شما را مردم ایران چهار سال دیگه می فهمن.
  من می گم شما تو این فاصله یه سری برو سوریه. به خدا اونجا یه عالمه شربت شهادت خیرات می کنن. این مردم سازشکار دنیا پرست رو هم بگذار دلشون رو به این خوش کنن که مذاکره می شه، قیمت دلار می یاد پایین، دارو فراوان می شه، خوراکی ارزان، قیمت لوازم خانگی ارزان می شه، تبلت ارزان می شه. کرایه خونه ارزان می شه.
  آره اخوی این ملت کوفی رو ولشون کن.
  یادم نیست کی بود می گفت جلیلی انتخابات ریاست جمهوری اخیر را تبدیل به رفراندوم هسته ای کرد.
  ببینم نتیجه اش چی بود؟ یادم رفت

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن: