پز ِ اخلاق، پس از یک دوره‌ سازماندهی یک حرکت غیرقانونی و بالطبع غیر اخلاقی، سعی در گرفتن حمایت از دشمن خارجی عینی و قسم‌خورده برای فشار بر داخل، حمایت از فشار بر ایران با جمع‌آوری امضا و رساندن صدای آشوب و اعتراض به دشمن و در پی ِ آن، بدتر و بدتر کردن دید غرب به ایران و دشمن‌شاد شدن، از این‌که عده‌ای مثلا در این روزهای اخیر فریاد بزنند که «خاک تو سر جلیلی، بدون هیچ دلیلی» حتما بی‌اخلاقی بزرگتری‌ست. انگار کسی روی این‌که جلیلی یا هر کس دیگری جانباز است و باید به او احترام گذاشت شک وجود دارد. مسئله کسی این چیزها نیست.

چه بسا عمل غیراخلاقی از زبان غیراخلاقی چندین برابر بدتر است. و اخلاق نه این‌که در این سوی ِ بازی رعایت شده باشد که نشده است، اما به حتم، در آن سو آب گل‌آلودتر است. و گل‌آلوده‌تر خواهد بود وقتی به پز بدل گردد.

خاطرم نمی‌روم در همان هشتاد و هشت دوستانی را که ترس از آن داشتند که به جهت ظاهری مذهبی‌تر باید احتیاط می‌کردند که کسی به نام این‌که وی بسیجی‌ست و حتما به احمدی‌نژاد رأی داده است مورد تعرض قرار نگیرد. آش وقتی شورتر می‌شد که دختری چادری به بهانه‌های مسخره‌ای که مثلا سبزها به مردم داده بودند، به دیدی دیگر و با لحنی دیگر مورد خطاب قرار می‌گرفت. همان لحنی که روز رأی‌گیری نیز در برخی نقطه‌های دیگر با کسی که «غیر» پنداشته می‌شد، می‌شد.
کسانی که پز اخلاق می‌دهند، وقتی ‌ویژه‌نامه‌ی شرق در هفته‌ی رقابت بین هاشمی و احمدی‌نژاد در انتخابات هشتاد و چهار منتشر می‌شد، عکس‌العمل‌شان چه بوده است؟ ويژه‌نامه‌یا که مأموریت ِ خشن جلوه دادن و ضدانسانی جلوه دادن کسی را داشت که بعدها هشت سال رئیس جمهور ایران اسلامی بود. در این همه سال که رئیس جمهور به همه چیز تشبیه شد کی عکس العمل نشان دادند؟ وقتی در مثلا راهپیمایی‌های پس از انتخابات هشتاد و هشت به مقدسات توهین شد کجا بودند؟ نه فقط در هشت سال گذشته، که در دوره‌ی خاتمی که به هر حبل المتینی توهین شد، داشتند کجا منبر اخلاق می‌رفتند؟ دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را؟

جوری حرف می‌زنند که انگار فراموش کرده‌ایم که به بهانه‌ی مسخره‌ی تقلب سازمان‌یافته و گسترده اردوکشی خیابانی کردند و همین بهانه را پیراهن عثمان کردند و به همه چیز و مهم‌تر از همه به قانون دهن‌کجی کردند. کردند آن‌چه را که نباید و با دمیدن در شیپور تفرقه و افتراق و آشوب، عصبانیت را گسترش دادند.

یک‌طرفه به قاضی نروم که من پیش‌تر نیز از بداخلاقی مثلا این‌طرفی‌ها نوشته‌ام و هزینه‌اش را نیز پرداخت کرده‌ام. چه از مداح عفیف اللسانی که بالای منبر روضه‌ی حسینی، نطفه‌شناسی و لقمه‌شناسی و نسب‌شناسی می‌کند و چه از رسانه‌های مثلا بصیرت‌پراکنی که آبروی هر چه اخلاق و اسلام را به بهانه‌ی اسلام و اخلاق برده‌اند. گیرم که نمازی هم بخوانند و خوش‌ به حال‌شان.

درکل خواستم عرض کنم که حافظه‌مان خیلی ضعیف نیست.

[نا تمام]

پی‌نوشت: این متن نمی‌گوید که میثم رمضانعلی یک آدم اخلاق‌مداری‌ست. ما روی بی‌اخلاقی را سفید کرده‌ایم؛ اما حقیقت همین است که نوشته شده است، اگر چه ما عامل‌ش نباشیم

میثم رمضانعلی  |  ۲۹ خرداد ۱۳۹۲  |  سیاست، فرهنگ  |   21 نظر


 1. مهتاب گفت:

  اکنون زمان احقاق حق نظام و مردم است .
  باید یک کمیته حقیقت یاب شامل نماینده گان تمام گروههای درگیر این قضیه ایجاد شود به همراه یک گروه کارشناسان تحلیل سیستم . تمامی اعتراضات باید دریافت شود به همراه شواهد و مستندات .
  اول باید روشن شود ایا سیستم انتخابات کشور حفره های امنیتی دارد ؟ اگر رئیس جمهوری بخواهد تقلب کند آیا می تواند و در چه سطحی ؟ چون طبق قانون رئیس جمهور می تواند ۲ دوره متوالی رئیس جمهور باشد پس الزاما یکی از دو ره ها خودش مجری انتخابات خواهد بود سالهای ۷۲ و ۸۰ و ۸۸ . پس از مشخص شدن حفره ها باید دید در انتخابات مورد اعتراض آیا اعتراضاتی در مدخل حفره های امنیتی وجود دارد ؟
  و اگر وجود دارد شواهد و مستندات چقدر این اعتراضات را تایید می کند . در صورتی که مشخص شود واقعا از حفره های کشف شده سیستم تقلبی صورت گرفته نوع تقلب بررسی و مجریان تقلب به اشد مجازات محکوم شوند با توجه به حساسیت موضوع و بحث آبروی نظام و لطمات به مردم و خونهای ریخته شده ، اشد مجازات برای متهمین ردیف اول اعدام در نظر گرفته شود
  اما در صورتی که حفره ای در سیستم یافت نشد یا شواهد و مدارک و مستندات هیچگونه تقلبی از مدخل حفره های یافت شده را تایید نکرد . تهمت زنندگان و تایید کنندگان آن به اشد مجازات محکوم شوند که برای متهمین ردیف اول مجازات اعدام در نظر گرفته شود .

  این تنها راهیست که جلوی تکرار اتفاقات شوم سال ۸۸ را می گیرد

  خواهش می کنم پیگیری کنید

 2. در امتداد خون گفت:

  سلام بر شما
  در امتداد خون وبلاگ نویی است که در فضای گفتمان انقلاب اسامی قلم میزند
  در صورت امکان لینک پیوند را در سایت خود قرار دهید
  emtedadekhon.blog.ir

 3. آفاق گفت:

  سلام خداوند جانبازی آقای جلیلی را قبول کند انشاا… اجرشان قبول. درس هایی که می توان گرفت
  ۱-علی رغم تلاش های گسترده از ۴ سال پیش خاتمی و هاشمی حذف نشدند موجی که ایجاد شد
  ۲- اساسا ساختن فیلم هایی مثل قلاده طلا و پایان نامه کاری از پیش نبردند
  ۳- همچنان تی وی برایش سخت است بی طرف بماند ولی خوب بعد از پیروزی برای دکتر روحانی کم نگذاشته
  ۴- نسل جدید حق مدار است و دیگر تکلیف مدار نیست
  ۵-به نظر می رسد تریبون نماز جمعه دیگر اثر گذاری خودش را ندارد ایکاش…
  ۶- همچنانکه نظامی ها رای نیاوردند ایشان باید سیاست و اقتصاد و تجارت را رها کرده به پادگان هایشان باز گردند.
  ۷-حضور مردم غرور و نخوت را از دماغ اصولگرایان زدود گویا باورشان شده بود!
  ۸-موسوی کروبی فراموش نمی شوند هر چقدر حسین بازجو شریعت به خرج دهد یا تلویزیون افسانه
  ۹-کهریزک
  ۱۰- آرا جلیلی پایگاه پایگاه ها را نشان داد
  دولت کف بینی و رمالی جایش را به دولت کارشناسی داد همانکه مهندس گفته بود.ما هم پیروز شدیم باز

  • دانیال گفت:

   لطفا آری ما به آقای روحانی را به نفع تندروی های خود در ۸۸ مصادره نکنید.
   ما نه به خاطر مسایل سیاسی بلکه به خاطر فشارهای اقتصادی به ایشان رای دادیم با امید آنکه وضعیت معیشت بهبود یابد.

 4. ترانه موسوی گفت:

  اگر کسی توانست ذره ای به شما یاد بدهد سزاوار جایزه نوبل خواهد بود. شما با عقایدی باطل و اشتباه بزرگ شدید و حاضر نیستید ذره ای در تفکراتتان تجدید نظر کنید که شاید تا به حال اشتباه فکر می کردید.
  خطرناکترین انسانهای روی زمین کسانی هستند که عقاید و دین خود را کاملترین دانسته و یک کتاب بیشتر ندارند و آن را مقدس می دانند و حتی همان کتاب را هم درست نمی خوانند. کسی که فکر می کند کل حقیقت نزد او و بیان شده در افکار اوست خطرناکترین انسان روی زمین است.

  • مهتاب گفت:

   نشخوار اراجیف دیگران ، ترانه خانم ، به شما کمکی در درک حقیقت نخواهد کرد . از خودتان چه دارید ؟ به چه کشفیاتی نائل امده اید اینها که کپی پیست استفراقهای یک ذهن بیمار دیگر است !!!!!

   • ترانه موسوی گفت:

    تفکرات متفاوت با شما رو اراجیف و نشخوار و استفراق خطاب می کنید. میشه بفرمایید تفکرات پوسیده ۱۴۰۰ ساله شما نشخوار استفراق اعراب ماقبل تاریخ هست یا نه؟ کسانی که حتی از کوچکترین مسائل این دنیا و علم و تکنولوژی اطلاعی نداشتند و تمام علم!!!شون محدود به آداب طهارت و جماع با کنیز و غلامان میشده، تا ابد الدهر شدند مرجع و الگوی زندگی شما. مثال کسانی که در قرن اکتشاف فضا و پیشرفت همه جانبه تکنولوژی به سر می برند و هنوز راه و رسم زندگی اعراب وحشی و جاهل و بی سواد ۱۴۰۰ سال پیش راه زندگی اونهاست مقال ۴ پاییست که کت و شلوار پوشیده و در پالانش موبایل و لپ تاپ و آیپد گذاشته و غذاش هم شده پیتزا. اما ذره ای به درکش اضافه نشده

    • مهتاب گفت:

     ۱۴۰۰ سال كه سهل است از همان زمان خلقت زمين و زمان حقيقت تغيير ناپذير بوده است . اينكه ۲*۲ برابر ۴ شود نه ربطي به الان دارد نه ربطي به هزاران سال پيش و نه حتي ربطي به بشر .

     ******************
     من هرچه كه گفتم نتيجه فكر خودم بوده است بله ممكن است اشتباه باشد اما مال خودم است و خودم هم در مقابلش مسئول و پاسخگو . اما شما و امثال شما متاسفانه فقط براي توجيه هوسهايتان منتجات فكري ديگران را كپي پيست مي كنيد .

 5. یک اصلاح طلب معتدل! گفت:

  به بهانه یادداشت “حیف بود آقا سعید رئیس جمهور شود” لازم دیدم مطالبی را به اطلاع دوستان و نویسنده محترم برسانم

  دوست عزیزم ظاهرا جریان اصولگرایی(بخوانید جبهه پایداری)بجای آسیب شناسی اشتباه فاحش خود شروع به توجیه عملکرد خود نموده است.البته در کل اصولگرایان فراموش کرده اند یا کرده بودند که “میزان رای ملت است” و مردم به هیچ جریانی چک سفید امضا نداده و نخواهد داد.

  تنها خط قرمز ما رهبری و نظام است.این دوستان فراموش کرده اند که کشتی انقلاب در حال حاضر فقط یک ناخدا دارد .
  استفاده از کلمه “آزاد سازی ظرفیت “که فرمودید صرفا برای شما و دوستانتان استفاده ابزاری داشته و در کل زمان انتخابات و قبل از آن توسط جناب آقای جلیلی بیشتردر حد مونولوگی ناقص ارائه شده است.خیلی تمایل دارم بدانم “آزاد سازی ظرفیتهای مد نظر شما چیست و ظهور عینی را چه زمانی قرار بود مشاهده نماییم؟!”
  شما فرمودید که ایشان خود یکی از ظرفیتهای آزاد شده است و ایشان را بعنوان الگوی امت حزب الله معرفی نمودید.با چه منطقی ایشان را الگو معرفی کردید .به نظر شما یک فرد شاخص نباید استاندارهای حداقلی را دارا باشد و شاید صرفا پوشیدن پیراهن دو جیب و چفیه انداختن ملاک است.در کجای فرمایشات مقام معظم رهبری این مشخصات برای فرد اصلح ذکر شده است!؟
  قطعا پایان کار ایشان نیز مانند آقای ……. جالب نخواهد بود .کاندیدایی که قرار بود رئیس جمهور ۷۵ میلیون ایرانی باشد و نماینده آنان باشد نباید از حداقل دغدغه آنها سخن بگوید و برنامه خود را اعلام نماید.این چه اصلحی است که خود را در قابی شیشه ای، محصور شعار ها نموده است،مگر نه اینکه رهبری امسال را سال حماسه سیاسی و اقتصادی نام گذاری نمودند.ایشان چه برنامه ای برای اقتصاد ارائه نمودند.با چه حق و منطقی رای این چهار میلیون را به نام خود مصادره می کنید.این چه منطقی است که در این چند روز از طریق پیامک های مضحک در حال شعار دادن هستید و با چه جراتی خود را مالک و سرکرده گروه خود را ایاذبالله علی(ع) می دانید. همه کاندیدها مگر از این نظام تاییدیه نگرفته اند که بعضی را معاویه خطا ب می کنید!

  مردمی که دچار مشکلات مالی و اقتصادی شدید هستند همانهایی که حضرت روح الله ولی نعمتان و صاحبان انقلاب لقب داد را بی تحمل می دانید و دوستان می فرمایند مردم تحمل مقاومت ندارند .

  راستی چند بار برای خرید به مغازه ای مراجعه کردید !!!!

  چند بار از فرط خجالت در حضور همسر و فرزند خود سرافکنده شده اید؟!!!!

  مردم از شعار های توخالی خسته شده اند.
  ظاهرا ایشان را سردمدار گفتمان انقلاب اسلامی معرفی کردید، به شما برادارانه تذکر می دهم نه آقای جلیلی ونه دیگران الگوی گفتمان انقلاب اسلامی نیستند .

  این گفتمان ویژه انقلاب ،بنیانگذار فقید و رهبری معظم آن است.
  اصلح بودن و تشخیص آن بعهده مردم است و رهبری شاخص ها را بیان فرمودند.مردم به درستی انتخاب کردند و چه خوب که این انتخاب کسی نبود که طرفداران او مدعی اند جایگاه ریاست جمهوری ام القرای اسلام جایگاه کوچکی است که در اندازه آقای جلیلی نیست.

  با عنایت به تخصص شما در آزاد سازی ظرفیت بهتر است یکی از مهمترین های ان را که “ظرفیت نقد پذیری است را برای گفتمان خود آزاد کنید” و بجای مقایسه بی ربط آقای معین و جلیلی دنبال اصلاح خود باشید.

  یادمان باشد گفتمان انقلاب اسلامی دیالوگی است که حضرت روح الله ان را بنیانگذاری نموده و مردم همیشه یک سمت ان هستند و با منطق شما که صرفا یک مونولوگ شعار زده است تفاوتهای جدی دارد.

  مردم از کسانی که خود را تافته جدا بافته می دادند و از افراط گرایی در هر زمینه ای به ستوه آمده اند.

  مختار در قسمت اخر مختارنامه جمله ای زیبا گفت: تزویر با لباس تقوا به میدان می آید تزویر سکه ای است دو رو که یک رویش خدا و روی دیگرش شیطان است عوام خدایش را می بینند واهل معرفت ابلیسش را وچه خون دل ها خو رد علی(ع) از دست این جماعت سر به مهر.

 6. تاملات گفت:

  اخلاق مداری یا اخلاق سرایی

  بداخلاقی همیشه بد است هم وقتی برنده ای هم وقتی بازنده ای…

  دمت گرم

 7. یه ایرانی گفت:

  حقیقت همان گفتار ِ میرحسین است.
  صحنه آرایی ِ خطرناک و مهندسی ِ آرا.
  بی اخلاقی هم همانا رفتاری بود که برادران ِ ارزشی با معترضین ِ آرام کردند و زمینه خشونت و میدانداری ِ افراد ِ رادیکالتر رو فراهم کردند.
  بی اخلاقی حصر ِ میرحسینه، بی اخلاقی بی احترامی به مردم ِ پرشوریست که بسیار بیشتر از این انتخابات شایسته مدارا بودند نه چوب و اشک آور و گاز فلفل…
  بروید و کمی خلوت کنید و کمی هم خجالت لحاظ کنید، جواب ِ (به قول ِ فردوسی پور) ملوی ِ مردم رو دیدید این بار، این موج و سیل همان سیلی است که از ۷۶ شروع شده و نمیتوانید نابودش کنید.
  میرحسین را آزاد کنیدو به این بی اخلاقیها پایان بدید.
  عشق ِ ما به میرحسین مثل ِ عشق ِ شما به احمدی نژاد نیست که یک روز به عرش میبریدش و دگر روز بر فرش میکوبیدش.
  یا حسین میرحسین

  • یه ایرانی دیگه گفت:

   سلام علیکم در رسانه میلی دیدیم که میلیونها نفر پس از اعلام خبر پیروزی رییس جمهور ((منتخب)) به خیابان ها ریخنتد به کسی آسیبی رسید؟ شاخه درختی شکست؟ طلا فروشی سرقت شد؟ روز شنبه پس از انتخابات۸۸ هم همینکونه بود چه شد که به مردم یورش بردند؟ شاید برای در پیش گرفتن روش اقناعی مشت شان خالی بود کدام یک از برنامه های رسانه ملی موجب اقناع شد؟ رای ها را که شمردند همه دیدیند برگه آرا تازه تازه بدون تا خوردگی مرتب شیک.
   وقتی تریبون را دست کسی می دهی که مردم را گوساله و بزغاله می خواند…وقتی محمود برای رای به هر دری زد و به او رای دادید… دم از اخلاق و قانون مداری نزنید…حال که شکست خوردید…آن مردمی که شعار بدون دلیلی دادند حتما برای جانبازی های جناب جلیلی احتران قائئلند منتها وقتی می بینند دلیل اصلی گرانی ها و مشکلاتشان در هنگام تحریم ها خطابه خوانی های جلیلی به جای مذاکره است اعتراض می کنند دیگر.
   درود بر همه جانبازان و خانواده های محترم شهدای انقلاب دفاع مقدس…همه شان!!!!!

   • مهتاب گفت:

    خودتان فكر مي كنيد حرفهايتان اثبات تقلب است . من به جد خواهان بررسي هستم . ۱ . بررسي سيستم برگذاري انتخابات . مشخص شدن حفره هاي امنيتي آن . سيستم بايد به گونه اي باشد كه حتي اگر كسي، مسئولي مقامي خواست نتواند تقلب كند .

    و ۲ . بررسي ادعاها به طور كامل با حضور همه طرفها به شرط آنكه دلايل مثل آنچه شما ارائه داديد نباشد

  • امید گفت:

   اختلاف ۲۷۰ هزار رای تا رفتن به مرحله دوم را می بینند، آن وقت نظام را متهم به تقلب ۱۱ میلیونی می کنند!!
   سلفیان تندرو و شیعه کش منتظر در آنسوی مرز را می بینند، آن وقت از آشوب کشیدن و نامنی مملکت ابایی ندارند!!
   خنده مستانه آمریکا، صهیونیسم، بهاییان و … را می بینند، آن وقت دم از یا حسین می زنند!!!

   اگر نظام اسلامی حتی با عصای موسی دریا را بشکافد و با دم عیسی مرده را زنده کند، آن عده که همیشه به دنبال بهانه گیری بوده و هستند به مشی خود ادامه می دهند. هرچند اگر روزی اعتقاد پیدا کردند باید به اعتقادشان شک کرد.

   • یه ایرانی گفت:

    خوبه تو دهنی اصلی رو خود موسوی به امریکاییها و بقیه زد (شایدم به همین دلیل هیچ حمایتی نکردن بر عکس دیگر جنبشهای خاورمیانه و چه خوب که چنین شد) میرحسین وقتی که گفت ذره ای از حقوق هسته ای و ملت در مقابل خارجیها کوتاه نیایم.
    موسوی پاکتر از اونیه که بتونین لکه ای ازش پیدا کنین، چه از نظر مالی که یک ریال حروم تو زندگیش نبود و چه اخلاقی و …، دقیقاً هم به همین دلیل جرأت ِ دستگیریشو نداشتن و به حصر خانگی بسنده کردن.
    بزرگترین خواسته موسوی محاکمه اش هست ولی کو جرأتش؟
    احمدی نژاد که توونشو پس داد بقیه هم به نوبت…

    • امین گفت:

     “خوبه تو دهنی اصلی رو خود موسوی به امریکاییها و بقیه زد (شایدم به همین دلیل هیچ حمایتی نکردن)”

     عجب!! حالا خوبه ۴ سال یشتر با وقایع ۸۸ و ۸۹ فاصله نداریم که چنین تاریخ وارونه انعکاس پیدا می کند.
     حق با شماست:)
     اصلا رسانه های غربی وقایع ۸۸ رو با آب و تاپ به صورت گسترده و لحظه به لحظه انعکاس نمی دادند و اصلا بیانیه های حضرت ایشان را همنوا با سایت کلمه منتشر نمی کردند و اصلا مردم رو به حضور در خیابان و هرج و مرج تشویق نمی کردند.
     و احتمالا یک عده از مریخ بودند که آمدند و آن وقایع را رقم زدند و هیچ رسانه غربی هم انعکاس نداد!!
     و اصلا ۸۸ خبری نبود!! 🙂

  • مهتاب گفت:

   اينكه مي گوييد عشق شما مثل هشق ما نيست يعني چه ؟ يعني اگر معشوق!! شما اشتباه هم بكند ، يا فريب بخورد باز هم عشق شما باقي خواهد ماند !!! عجب عشقي !!! اغتراف مي كنم هر گز چنين عشق كوري را تجربه نكرده ام

 8. مهتاب گفت:

  با امید کاملا موافقم . در عین حال که معتقدم “لیس لاانسان الا ما سعی “. در ضمن معتقدم راضی کردن قوم بنی اسراییل از دست مردم ما بر نمی اید . ما باید کار خودمان را بکنیم تلاش خودمان را بکنیم . بله یک عده هم باقی خواهند ماند برای بهانه جویی و بهانه جویی و بهانه جویی . چاره ای نیست استخوان کج پهلو هستند باید مدارا کرد .

 9. دانیال گفت:

  متن امین خیلی باحال بود خصوصا اون تیکه اش که یک عده از مریخ اومده یودند 🙂 🙂

 10. unknown گفت:

  میزان حال فعلی افراد است 😉

 11. یا قریب گفت:

  با سلام
  وبلاگ جالب و خوبی داری. با مطلب: وقتی تاریخ وارد میدان می شود: کرسی هم اندیشی این بار در غرب! به روز هستم. خوشحال می شوم با خواندن و بیان نظر وبلاگ یا قریب را پر بار تر و کامل تر کنید.
  با تشکر
  یا حق

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن: