به نظرسنجی‌ها نمی‌توان اعتماد کرد. تجربه‌ی نظرسازی‌های متعدد و میزان خطای نظرسنجی‌ها زمانی که نسبت به وضعیت سیاسی و نوع انتخاب مردم ایران سنجیده می‌شود، معادلات را به هم می‌ریزد. اما برای کسانی که اعتماد زیادی به نظر سنجی‌ها دارند فکر می‌کنم جمع‌بندی بسیاری از این نظرسنجی‌ها در نهایت یک هم‌چو وضعیتی را به نمایش می‌گذارد. حتی بدون در نظر گرفتن نظرسنجی‌ها، به نظر اوضاع سیاسی این‌چنین ست:

به حتم انتخابات به دور دوم می‌رود و در دور دوم، دو وضعیت متفاوت داریم: [قالیباف ـ روحانی] یا [قالیباف ـ جلیلی]. در هفته‌ی گذشته تلاش بسیاری برای انتقال آراء سبد سعید جلیلی به قالیباف شد. بسیاری از کسانی که رأی به قالیباف داشتند، دوگانه‌ی خود را قالیباف ـ جلیلی قرار دادند و سعی بر اقناع طرفداران جلیلی برای رأی دادن به قالیباف کردند.
در هر حال، دو نوع وضعیت پیش روی ماست

یک: حامیان جلیلی بیایند به قالیباف رای بدهند؛
در این حالت دوگانه‌ی اول شکل می‌گیرد و روحانی حتما به دور دوم می‌رود. با وضعیتی که حامیان جلیلی دارند، ترغیب آن‌ها برای رای دادن به قالیباف منجر به این نخواهد شد که قالیباف در دور اول رای بیاورد؛ به حتم اگر نتیجه‌بخش بود، بنده خودم اولین نفری بودم که به قالیباف رای می‌دادم.

دو: هر کس به نامزد خودش رای بدهد؛
در این حالت، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که دو گانه‌ی دوم شکل بگیرد و دو اصول‌گرا به دور دوم بروند که به نظرم برای جریان اصول‌گرایی یک موفقیت بسیار است.

برای همین است که به نظرم اشتباه می‌کنند دوستانی که سعی در جلب آراء طرفداران جلیلی دارند و این بازی بیش از آن‌که به نفع انقلاب باشد به نفع جریان اصلاح‌طلبی خواهد بود. چرا که تلاش دوستان برای جلب آراء طرفداران جلیلی به موفقیت نخواهد انجامید و حداکثر منجر به کاهش آراء جلیلی و در نهایت، افزایش احتمال رقابت قالیباف در دور دوم با روحانی خواهد شد.
***
مسئله در این میانه اما ولایتی‌ست. ولایتی برای من، همان لاریجانی هشتاد و چهار است. احتمالا با همان میزان رای و خب با همان تیپ حامیان همیشگی. یک بازی‌خراب‌کن واقعی که گروه‌ها و شخصیت‌ها و احزابی گرم‌ش کردند تا بماند و مایه‌ی آشفتگی هر چه بیش‌تر جبهه‌ی اصولگرایان شود که سابقه‌ی زیادی در این کار دارند. پروژه‌ی حداد عادل برای کنترل قالیباف و آوردن قالیباف ذیل چتر بزرگ اصول‌گرایی اگرچه موفقیت‌آمیز بود اما همراه با غفلت از بازی‌خراب‌کن‌ها و گروه‌های دورافتاده از مردمی بود که هشتاد و چهار و هشتاد و هشت نیز بر همین روش بوده‌اند کسانی که سال‌هاست پشت‌گرمی بسیاری از اتفاقات تاسف‌بار در حوزه‌ی سیاست و فرهنگ بوده‌اند.
اگر شایعه‌ی انصراف ولایتی درست باشد، احتمال دوگانه‌ی قالیباف و جلیلی بسیار زیاد خواهد شد و اکثریت سبد آراء ولایتی به قالیباف و جلیلی اختصاص خواهد یافت. مهم در این وضعیت این است که دفاع و حمایت از هر یک از این دو، به وضعیتی بدل نشود که پس از رأی آوردن یکی، طرفداران دیگری روی ِ همکاری با رئیس جمهور منتخب مردم را نداشته باشند.

میثم رمضانعلی  |  ۲۲ خرداد ۱۳۹۲  |  سیاست  |   18 نظر


 1. شصت چی گفت:

  انتخاب شدن قالیباف در دور اول امکان پذیر نیست باید طرفداران جلیلی و حتی کسانی که بین اصول گرا ها تردید دارند به جلیلی رای بدهند تا روحانی به دور دوم نره.

 2. […] * بگذریم. بعد از ائتلاف رای قالیباف سیر نزولی داشته و به رای روحانی اضافه شده. دلیلش این بوده که آقای قالیباف بعد از رفتن هاشمی بیشتر ژست اصلاح طلبی گرفت تا اصولگرایی. و خوب رای بالاش بخاطر قرارگیری در مقابل قطب جلیلی بالا رفت. (جلیلی هراسی!) با یکی شدن اصلاح طلبها مجددا رای اونا به طرف حسن روحانی رفته و خوب قالیباف باید فکری به حال پایگاه اصولگراییش بکنه. اما خوب اینجور که بوش میاد، رسانه هاش تظاهر میکنن که تو نظرسنجیها بالاست و میخوان رای جلیلی و ولایتی رو سمت خودشون ببرن. در مورد ولایتی و کنار رفتنش فعلا حدسی ندارم. اما به نظر من اشتباهه جلیلی ها رایشون رو به قالیباف بدن. چون کاهش رای قالیباف طبیعی بود اما حدس من اینه که طی این چند ساعت تا انتخابات رای جلیلی پائین نمیاد که بالا میره و دو قطبی به سمت جلیلی روحانی میره باز. این مطلب آقای هابیل در این زمینه خیلی خوبه: چرا طرفداران جلیلی و قالیباف حتما باید به نامزد خودشان … […]

 3. نصرت الهی گفت:

  سلام
  با مطلب«هنوز مانده تا هاشمی را بشناسید!(۲)
  بروزم.

  یاعلیwww.sarbedaran314.blogfa.com

 4. nima گفت:

  بنظرم قالیباف این آخری ها در سخنرانی هایش نشون داده که برای رای جمع کردن چقد مصممه.. اینو از رفتار هیجانی اش می توان فهمید..
  اما جلیلی اینطور نیست و با مسائل بصورت هیجانی برخورد نمیکند .. و شاید همین باعث بشود حتی در حالت دوم که هر کس به نامزد خودش رای بدهد.. با اینکه موفقیت بزرگی نصیب اصولگرایان می شود. اما به احتمال بسیار زیاد قالیباف پیروز خواهد شد..

 5. آني گفت:

  من تا همين ساعت پيش مصممم بودم به قاليباف راي بدم و متاسفانه كلي هم براش راي جمع كردم!!اما امروز با شنيدن سخنراني پناهيان كاملا نظرم عوض شد
  زنده باد جليلي

 6. dsf گفت:

  این راهکار که دو اصولگرا به مرحله ی دوم راه پیدا کنند حربه ای از طرف طرفداران جلیلی است. وگرنه واضح است با راهیابی قالیباف و روحانی به مرحله ی ۲ قطعا قالیباف رییس جمهور خواهد بود با اختلاف آرای بالا.رهبری در سخنرانی اخیر به رای آوردن با اختلاف زیاد اشاره کردند.
  در صورت راهیابی جلیلی و قالیباف به مرحله ی ۲ قطعا اختلاف آرا کم خواهد بود و بین اصولگرایان برای کار در دولت بعدی مثل سال ۸۴ اختلاف و کینه وجود خواهد داشت.

 7. آبی گفت:

  سلام
  چرا به جلیلی رأی می‌دهم؟
  http://engifa.persianblog.ir/post/132

 8. امید گفت:

  با سلام و احترام
  برایم جالب است که علیرغم بایکوت شدید و حمله همه جانبه به سران فتنه و بیرون اومدن فیلم های شعارهای خاص در سراسر کشور هنوز روحانی را شانس رفتن به دور دوم می دانید!!!!!!.واقعیت امر این است اصولگراها که به گفته امام عرضه گرداندن یک نانوایی را هم ندارند چنان دچار حب ریاست هستند که به قول برادر حسین خودشان را به گفتمانشان ترجیح می دهند. و اما دو نکته در وصیت پیامبر اعظم ص به حضرت امیر آمده است که امانتدار باش که خائن در امانت مسلمان نیست کلاهتان را قاض کنید آیا قالیباف در سوئ استفاده از شهرداری سنگ تمام نگذاشته است؟ دوم آنانکه می شمارند حدیث قدسی ست که در راه حق اگر از حق دور شوی و به ناحق متوسل شوی فایده ای ندارد آنچنانکه فایده ای نکرد!. جلیلی و قالیباف همان احمدی نژاد ۸۸ هستند فقط قالیباف کمی شیک تر است.قطعا فقر داخلی و تحقیر خارجی روندی نیست که بنده از آن حمایت کنم.
  ۲ سئوال
  ۱-ما الان چگونه به پشت خیمه های دشمن رسیدیم؟مگر آنانی که می گفتن تحریم ها کاغذ پاره هستند پس نکشیدند و صد سئوال دیگر مشابه
  ۲- اگر به جای جناب جلیلی که امروز را هم بهشون تبریک عرض می کنم هیچکس نمی رفت اتفاقی می افتاد؟
  واقع بین باشد برادران

 9. الی گفت:

  بابا چی می شه یه بار هم بذارین اصلاح طلب بیاد نمی تونین یه ۴ سال رو به اصلاح طلب ها ببینید؟ مگه چی می شه آخه ؟

  حالا جلیلی بشه و اوضاع کشور بدتر شه و اقتصادش بخوابه اون وخت کل نظام می پاشه.. ببین کی گفتم

 10. امید گفت:

  بینش و نگاهتان را بسیار پسندیدم، خداوند انسانهایی همچون شما را برای کشور حفظ کند

 11. لیلی گفت:

  چی کار کنیم جلیلی رای نیاره؟ برای حفظ کشور و سربلندی و عزت ایران و ایرانی نباید جلیلی رای بیاره. پیشنهادی در این مورد ندارید؟

 12. اميرحسين مجيري گفت:

  نفهميدم چرا مي گيد قاليباف جليلي اگه برن دور دوم موفقيته. ربت دو تا اصولگرا به نظرم خوب نيست

 13. هادی گفت:

  موافقم. کاملا. چون به نظرم بالاخره باید وزن گروهها و دیدگاهها در جامعه مشخص بشود. ۸۸ نشد چون دوقطبی شد که اگرچه به احمدی نژاد و سیستم خود رای و بی بهره از کارشناسی و مقومت لغلغه ای و نه واقعی او علاقه نداشتیم ولی مجبور بودیم برای رای نیاوردن میر حسین بدتر از او به همان احمدی نژاد قانع شیم. اما الان خیلی اینطور نیست. اتفاقا خوبه ببینیم وزن مقاومت گفتاری چه فرقی با مقاومت عملی و کاری داره؟ ببینیم چند نفر دنبال این هستند که رئیس دولت و مدیر اجرایی کشور را انتخاب کنند و چند نفر میخواهند رهبر جنبش و سخنگوی گفتمان انتخاب کنند. به شدت نظرم هست که کسی کنار نرود تا ورای نظر سنجی یا به قول شما نظر سازی ها ببینیم واقعا چه خبره؟ کی به کی؟ مردم چی میخواهند؟

 14. من گفت:

  ببین داداش رمضانعلی برو یه سر به شبکه خبر بزن…
  هی شما اصولگراها باهم دعوا کنید و با خودخواهی هرکدوم سنگ خودتون رو به سینه بزنید این وسط روحانی رای اش تا این لحظه بالای ۵۱ درصد شده!!! وقتی روحانی اومد بالا رییس جمهور شد می فهمید که انقد با هم شکاف نداشته باشید و وقتی بهتون می گن به قالیباف رای بدین یا به جلیلی می گن به نفع قالیباف برو کنار انقد به خاطر احساس تکلیف!!! رو حرف خودتون نایستید! و نظریه صادر نکنید که هرکس به کاندیدای محبوب خودش رای بده!
  حالا می فهمم آقای حسنی چرا می گه خدا به اصولگراها عقل و به اصلاح طلبان دین عطا کند.:دی

  یه مطلب دیگه این که چرا انقدر دوست دارید مملکت با یک حزب باشه؟ چرا ما نمی خواهیم بفهمیم که هممون مسلمون و ایرانی هستیم. مهم نیست که اصولگرا باشیم یا اصلاح طلب مهم اینه که همه توی سرنوشت کشورمون دخیل باشیم تا هیچکدوم از این احزاب فکر نکنند که جایی توی مملکت ندارن.

  بیایم یکم متعادل باشیم نه تندرو!!

 15. واقع بین گفت:

  پیشنهادت خیلی معقوله!!!

  روحانی گرفت!

  بیدار شو عزیز

 16. ملیکا گفت:

  من با افتخار می گم که به اقای دکتر محمد باقر قالیباف رای دادم و اصلا هم از رایی که دادم پشیمون نیستم و مطمئن هستم که اصلح این میدان رو انتخاب کردم واما تیم اقای روحانی خوب تونست از وقت های اخر استفاده کردن …..اما در باره فتنه ۸۸ این که من می دونم چون خودم تو سیاست هستم ودر سال ۸۸هم به خاطر دارم که اقای روحانی همه ی جوان هایی که در فتنه دست داشتن رو دشمن رهبر و انقلاب و مردم و دین اسلام خطاب می کرد ولی من یه سوال دارم اونم این که چرا همون اقایی که فلش اتهام رو به سمت جوونا گرفته بود الان چرا دایی دل سوز تر از مادر شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ثبت نظر

نام:

رایانامه:

متن: